Koty uwielbiają spać i leżakować na właścicielach. Mało kto wie, jakie są powody, dla których to robią

Dlaczego kot śpi na mnie zamiast w legowisku? To pytanie może pojawić się w głowach właścicieli tych zwierząt. Mimo kupna wygodnego i przyjemnego miejsca do spania nasze mruczki często wybierają inne. Zwykle za najwygodniejsze uznają nasze ciało. Co na to wpływa?

Koty mają wiele zachowań i przyzwyczajeń które, choć obserwujemy niemalże każdego dnia, czasem mogą być dla nas prawdziwą zagadką. Często staramy się rozwikłać którąś z nich. Już wcześniej pisaliśmy m.in. o tym dlaczego nasze mruczki lubią spać w naszych nogach czy w jaki sposób "przepraszają" nas za porwaną książkę lub stłuczony kubek. Tym razem wyjaśniamy, co sprawa, że te zwierzaki uwielbiają wylegiwać się na naszych brzuchach, pod ręką czy na nogach. Jak się okazuje, powodów jest całkiem sporo. 

Zobacz wideo Koci masaż na cztery łapy? Bardzo proszę!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego kot śpi na moich nogach? Nie dzieje się tak bez powodu

Koty często mają w naszych domach swoje legowiska, w których chcielibyśmy, aby spały. One z kolei mają na to całkiem inny pomysł. Wolą fotele, łóżka, kanapy, a często nas. Mruczki preferują odpoczynek na ciele właściciela z kilku względów. Przede wszystkim dbają o swój komfort. Nie od dziś wiadomo, że koty uwielbiają przebywać w ciepłych miejscach np. na kaloryferze, piecu, czy na człowieku. Przebywanie obok nas daje zwierzęciu dużo więcej ciepła niż koce rozłożone w legowisku. Dodatkowo, kładąc się na nas, mogą liczyć także na dodatkowy bonus, czyli głaskanie. Innym powodem jest to, że czują się przy nas bezpiecznie. Nasz zapach daje im spokój i wiedzą, że będąc blisko nas, nie grozi im niebezpieczeństwo, a dodatkowo oznaczają nas ich zapachem i zaznaczają, że "należymy do nich". 

Dlaczego kot śpi na moim brzuchu? Chce ci powiedzieć coś bardzo ważnego 

Właściciele kotów, którzy mają problem z tym, aby ściągnąć je z siebie, powinni wiedzieć, że ich mruczki nie lgną do nich bez przyczyny. W ten sposób okazują swoja miłość. Kiedy kot się na nas kładzie, oznacza to, że dobrze się przy nas czuje. Dodatkowym sygnał na to, że kot ma do nas ogromne zaufanie, jest przekręcanie się na plecy i pokazywanie brzucha. Na koniec warto wspomnieć o tym, że nasze futrzane pupile uwielbiają przewidywalne sytuacje. Regularne unoszenie się klatki piersiowej czy rytmiczne bicie naszego serca pozwala im się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Jak widać, powodów, dla których koty uwielbiają na nas spać, jest całkiem sporo. A takie zachowanie mruczka bez wątpienia wskazuje na to, że czuje się on w naszym towarzystwie wyjątkowo dobrze. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA