• Link został skopiowany

Pomóż swoim pupilom przetrwać fajerwerki. Te praktyczne porady pozwolą im zmniejszyć stres w sylwestra

Czy koty boją się fajerwerków? To pytanie trapi wielu właścicieli mruczków. Niestety, tak jak spora grupa innych zwierząt, nasze domowe pieszczochy czują duży lęk, kiedy słyszą nagłe huki. Jak zadbać o psa w sylwestra oraz czego potrzebują nasze pupile, aby przetrwać wystrzały sztucznych ogni? Wyjaśniamy.
Pies - zdjęcie ilustracyjne
Fot. istockphoto.com/Kerkez

Wiele osób po zakończeniu świąt z niecierpliwością wyczekuje sylwestrowych imprez oraz towarzyszących im fajerwerków. To, co mnóstwo osób uważa za świetną zabawę, bywa najgorszym koszmarem zwierząt. Doskonale wiedzą o tym właściciele pupili, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić swoim kotom, psom oraz pozostałym zwierzętom domowym warunki umożliwiające im w miarę spokojne przetrwanie wystrzałów. Warto jednak pamiętać, że nie tylko nasi czworonożni przyjaciele w domach przechodzą prawdziwą gehennę. Sztuczne ognie to także zmora ptaków oraz leśnych zwierząt. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Czy zwierzęta boją się fajerwerków? Niezidentyfikowany hałas może budzić duży lęk

Coraz więcej mówi się o ograniczeniu korzystania z materiałów pirotechnicznych w sylwestra. Jest to głównie spowodowane troską o zwierzęta. Wiele gmin oraz miast już zrezygnowało z pokazów sztucznych ogni. Niestety spore grono osób w dalszym ciągu sięga po fajerwerki, aby z hukiem przywitać Nowy Rok, nie myśląc, o tym, jaki wpływ ma to m.in. na psy oraz koty. Kiedy ludzie bawią się, patrząc na kolorowe rozbłyski, wiele pupili chowa się w szafach, łazienkach oraz pod meblami. Skąd u zwierząt tak duży lęk przed wystrzałami? Jak informuje Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt, są dla nich nieprzewidywalne, a tym samym nie mają nad nimi kontroli. Warto zaznaczyć, że nie każdy pupil reaguje na nie w ten sam sposób, kiedy część z nich szuka spokojnego miejsca, inne mogą zacząć uciekać, albo stać się agresywne. Jak jeszcze zwierzęta mogą komunikować swój strach? 

Jak przygotować kota na fajerwerki? Tak pupil da ci znać, że odczuwa strach 

Lęk przed wystrzałami objawia się na różne sposoby. Niektóre zwierzęta będą drgać, podkulać ogon, ślinić się, dyszeć, a także rozszerzą się im źrenice. Czasami może dojść do pocenia się łap, niekontrolowanego oddawania moczu oraz kału. O tym, że zwierzę czuje strach, może nam komunikować za pomoc wokalizacji np. głośnym szczekaniem, wyciem, skomleniem czy miauczeniem lub charczeniem. Często w sylwestra zwierzęta nie mają apetytu, to naturalna reakcja, więc nie należy przymuszać pupila do posiłku. Wystrzały szczególnie silnie działają na pupile, które mają za sobą trudne przeżycia. Choć jako właściciel nie mamy wpływu na postępowanie osób wokół nas, to możemy postarać się zapewnić czworonogom jak najlepsze warunki. Co trzeba zrobić? 

Jak zwierzęta reagują na fajerwerki? Tak zadbasz o pupila w sylwestra

Dla odpowiedzialnych właścicieli zwierząt sylwester nie jest czasem dobrej zabawy. Jeśli mamy w domu pupila, powinniśmy zostać z nim w domu, aby nie był sam podczas wystrzałów. W żadnym wypadku nie wolno wychodzić z psem, kiedy zaczynają się strzelanie fajerwerkami. Huk może go wystraszyć i spowodować ucieczkę. W sylwestra warto zasłonić okna, ponieważ sztuczne ognie to nie tylko hałas, ale też silne światło, które skupia uwagę czworonoga. Aby zagłuszyć silne dźwięki, dobrze jest włączyć muzykę. Starajmy się także nie "pocieszać" zwierzaka, ani go nie uciszać. Warto zająć go zabawą. Jednak jeśli nie ma na nią ochotę, wystarczy, że dotrzymamy mu towarzystwa, dzięki temu z pewnością poczuje się bezpieczniej. 

Więcej o: