Chemik i wulkanolog zasiedli przy jednym stole. Tak odkryli sekret idealnego espresso. Wystarczy jedna rzecz

Kawa ma wielu miłośników na całym świecie. Każdy z nich marzy o idealnej filiżance tego napoju nie tylko rano, ale o każdej porze dnia. Naukowcom udało się odkryć, jak poprawić smak i intensywność tego napoju. Wystarczy dodać do niego odrobinę tej przyprawy.

Amatorzy kawy zawsze szukają sposobów, by polepszyć smak ich ulubionego napoju. Syropy, różne mleka czy odmiany ziaren to tylko niektóre ze sposobów. Teraz chemik i wulkanolog rozpoczęli badania nad ładunkami statycznymi i procesem mielenia ziaren kawy. Ich wynikiem może być filiżanka idealnego espresso.

Zobacz wideo Pijesz ją codziennie rano, a czy wiesz jak powstaje? Odwiedziliśmy plantację kawy

Jedna rzecz pozwoli na zrobienie idealnej filiżanki kawy. Chemik i wulkanolog wyjaśniają

Mielenie ziaren kawy w domu jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na uzyskanie świeżej filiżanki kawy. Niestety jednak proces ten może być dość niechlujny. Wszystko to przez tarcie, które powstaje podczas rozdrabniania ziaren. Generuje ono elektryczność statyczną, która sprawia, że kawa zbija się i przylega do młynka. Pomóc z tym mają tęgie głowy chemików i wulkanologów. Postanowili zbadać to, jak wilgoć wpływa na gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. To, co odkryli, może zrewolucjonizować parzenie kawy. Ich odkrycia opisano w badaniu opublikowanym 6 grudnia 2023 roku czasopiśmie "Matter". Okazuje się, że dodanie odrobiny wody do ziaren kawy przed ich zmieleniem sprawi, że espresso będzie o wiele bardziej intensywne i spójne. Jak tłumaczą, podczas mielenia kawy wytwarzany jest prąd, który powoduje, że cząsteczki zlepiają się i czasami przyklejają się do wnętrza młynka. Jednak nowe badanie wykazało, że ziarna o większej wilgotności wytwarzają mniej energii elektrycznej. Wulkanolog Joshua Méndez Harper z Portland State University, wyjaśnił:

Podczas erupcji magma rozpada się na wiele małych cząstek, które następnie wydostają się z wulkanu w postaci wielkiego pióropusza i podczas całego procesu cząstki te ocierają się o siebie i ładują, aż do wytworzenia błyskawicy. W uproszczeniu przypomina to mielenie kawy, podczas której bierze się ziarna i rozdrabnia je na drobny proszek

Jak wilgoć wpływa na ziarna kawy> Takie badanie mogłyby pomóc rozwiązać inne problemy

Zespół odkrył, że gdy ziarna kawy mają wyższą wilgotność wewnętrzną, wytwarzają mniej elektryczności statycznej. Może to nie tylko wyeliminować część odpadów i zapewnić konsumentom większy zwrot z każdej wydanej złotówki, ale również pozwoli uzyskać bardziej spójne i intensywne w smaku espresso. Christopher Hendon współautor badania i chemik zajmujący się materiałami obliczeniowymi z Uniwersytetu w Oregonie, stwierdził, że:

Wilgoć, niezależnie od tego, czy jest to wilgoć resztkowa wewnątrz palonej kawy, czy wilgoć zewnętrzna dodana podczas mielenia, decyduje o ilości ładunku powstającego podczas mielenia. Woda nie tylko zmniejsza elektryczność statyczną, a tym samym zmniejsza bałagan podczas mielenia, ale może również mieć duży wpływ na intensywność napoju i potencjalnie na możliwość dostępu do wyższych stężeń korzystnych smaków

Na tym jednak ich badania się nie kończą. Hendon zaznaczył, że istnieje o wiele więcej możliwości tego typu współpracy i ma nadzieję, że uda się im zebrać więcej informacji na temat tego, jak kawa pęka, jak płynie w postaci cząstek i jak wchodzi w interakcję z wodą. Według niego takie badania pomogłyby rozwiązać równoległe problemy w geofizyce. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.