Może być starszy nawet od Polski. Przypadkiem znaleziono wyjątkowy miecz. Włocławek krył go pod wodą

W ostatnich dniach we Włocławku doszło do niesamowitego zdarzenia. Miecz Wikingów został odnaleziony przypadkiem. Odkrycie to okazało się jednak przełomowe dla historii naszego kraju, choć artefakt może być nawet starszy niż Polska. Wyjaśniamy, co o nim do tej pory wiadomo i jak się tu znalazł.

Wikingowie to wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym, przede wszystkim w basenie Morza Bałtyckiego i półwyspu skandynawskiego. Ogromne wrażenie robiła ich broń, którą często były miecze. Teraz okazuje się, że jeden z nich przez setki lat ukrywał się w dzisiejszym Włocławku, w województwie kujawsko-pomorskim.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Wikiński miecz: Włocławek może pochwalić się niezwykłym odkryciem. Znaleziono go przypadkiem

Do wspomnianego powyżej wydarzenia doszło 12 stycznia 2024 roku, o czym poinformował Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek na swoim profilu na Facebooku.

Dziś w trakcie prac przywracających pierwotny stan dna w basenie przystani przy ul. Piwnej został wydobyty przedmiot, który ma wielką szansę uzyskać status UNIKATU

- czytamy w opublikowanym poście. Mowa tu oczywiście o masywnym mieczu, który zachował się w zaskakująco dobrym stanie. W hałdzie wykopanego mułu zauważył go Sławomir Mularski, właściciel firmy odpowiedzialnej za wykonywane prace. Szybko skonsultowano się z archeologiem i redaktorem programu Poszukiwacze Historii, Olafem Popkiewiczem. Początkowo oszacowano, że artefakt pochodzi z okolic IX wieku, ale wstępne analizy pozwoliły stwierdzić, że jest on datowany na X wiek, czyli na okres kształtowania się państwa pierwszych Piastów. Miecz został przekazany do specjalistycznych badań na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które wciąż trwają. Mimo to zabytek już teraz określany jest mianem jednego z najważniejszych nowoczesnych odkryć archeologicznych w Polsce.

Skąd miecz Wikingów wziął się na terenie Polski? Broń zawiera tajemniczą inskrypcję

Dobry stan artefaktu pozwolił ustalić, że jest on mieczem wikińskim. Skąd jednak wziął się on w takim razie we Włocławku? Istnieje kilka hipotez. Broń mogła faktycznie należeć do Wikinga, który akurat przebywał na tych terenach w celach handlowych, co nie było rzadkością w IX i X wieku. Niewykluczone jest też, że miecz posiadał lokalny wojownik. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ma on charakterystyczny napis Vlfberht/Ulfberht. W Europie odkryto 177 mieczy z taką inskrypcją, a w samej Polsce osiem. Często uznaje się ją za znak warsztatu kowalskiego wykonującego broń najwyższej jakości, co mogłoby świadczyć o wysokim statusie pierwotnego posiadacza włocławskiego miecza. Z drugiej strony Olaf Popkiewicz sugeruje na swoim profilu na Facebooku, że może to być dawną formą zapisu imienia skandynawskiego herosa Beowulfa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA