Tak wygląda świat oczami zwierząt. Nowy wynalazek naukowców może odmienić twoją relację z pupilem

Nowe odkrycie naukowców pozwoli nam zobaczyć świat oczami zwierząt. Dzięki tej kamerze nie tylko będziemy mogli poszerzyć swoje horyzonty, ale również otworzy to możliwość przeprowadzenia całkowicie nowych badań. To co znamy, ale w całkowicie nowych barwach.

Jeśli kiedyś zastanawialiście się, jak wygląda świat z perspektywy zwierząt, już dłużej nie musicie się głowić. Naukowcom udało się opracować kamerę, która pozwala zobaczyć otoczenie w taki sposób, jak nasi bracia mniejsi. Otworzy to możliwość na zobaczenie nieba, roślin i innych rzeczy w zupełnie nowych kolorach.

Zobacz wideo Maja Ostaszewska o trudach na planie. "Kręciliśmy 20-minutowe ujęcia"

Zobacz świat oczami zwierzęcia. Dzięki nowej kamerze jest to możliwe

Filtry fotograficzne nigdy nie będą takie same. A to wszystko dzięki zespołowi amerykańskich i brytyjskich naukowców. Udało im się bowiem opracować kamerę, która pozwala ludziom oglądać świat w taki sposób, jak widzą go zwierzęta. Wartym zaznaczenia jest fakt, że choć my jako ludzie mamy ostrzejszy wzrok niż większość zwierząt, to różne gatunki inaczej postrzegają kolory ze względu na możliwości fotoreceptorów w ich oczach. Dla przykładu niektóre gatunki ptaków mogą zobaczyć światło ultrafiletowe, którego my jako ludzie nie jesteśmy w stanie dostrzec. Jednak według artykułu opublikowanego we wtorek w czasopiśmie "PLOS Biology" nowa kamera nagrywa wideo w czterech kanałach kolorów: niebieskim, zielonym, czerwonym i ultrafioletowy. Następnie dane są przetwarzane w szacunkowe "jednostki dostrzegalne" dla różnych zwierząt na podstawie istniejącej wiedzy na temat fotoreceptorów w ich oczach. Autorzy badania Daniel Hanley, profesor biologii na Uniwersytecie George'a Masona, i Vera Vasas, biolog z Queen Mary University of London powiedzieli w rozmowie z "Gizmodo", że:

Ten element optyczny odbija światło UV jak lustro, ale przepuszcza światło widzialne w taki sam sposób, jak przezroczyste szkło

Dzięki temu system jest w stanie jednocześnie wychwytywać światło z czterech różnych zakresów długości fal: ultrafioletowego, niebieskiego, zielonego i czerwonego. Jak opisują to naukowcy:

W rezultacie powstało nagranie, które umożliwia widzom łatwą wymianę aparatów, obiektywów lub wizualizację wyglądu kolorów dla różnych widzów ze zwierzętami
 

Naukowcy namawiają do zreplikowania ich urządzenia. Liczą, że będzie to korzyść dla wszystkich

Oprócz swoich badań naukowcy opublikowali również serię filmów, które pokazują, jak ptak widzi motyle, mysz widzi tęczę, pies pawie pióro oraz pszczoła miodna osobę stosującą krem przeciwsłoneczny. Daniel Hanley wyjaśnił, że od dawna fascynował ich sposób, w jaki zwierzęta postrzegają otaczający nas świat. Nowoczesne techniki ekologii sensorycznej pozwalają na wywnioskowanie, jak statyczne sceny mogą wyglądać dla zwierzęcia. Zaznaczył jednak, że często podejmują one kluczowe decyzje dotyczące ruchomych celów (na przykład wykrywają produkty spożywcze czy oceniają zachowanie potencjalnego partnera). Dlatego też postanowili przedstawić narzędzia sprzętowe i programowe dla ekologów i filmowców, które mogą uchwycić i wyświetlić w ruchu kolory postrzegane przez zwierzęta. Naukowcy podzielili się metodami i kodami programowania, mając nadzieję, że w ten sposób uda im się zainspirować także innych do zreplikowania aparatu za pomocą części dostępnych na rynku.

Wierzymy, że przyspieszy to rozwój z korzyścią dla wszystkich

- wyjaśnili Hanley i Vasas. Dodali, że mają wiele pomysłów, które będzie można zrealizować za pomocą ich kamery. 

Więcej o: