To dlatego trafiasz na narcyzów. Niektóre kobiety mają tendencję do kierowania się pewnym schematem

Jeśli raz po raz trafiasz na toksyczne i narcystyczne osoby, powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej zwyczajnie je przyciągasz. Powodów może być kilka, ale jednym z ważniejszych jest powielanie wyuczonych schematów. Zobacz, jak temu zapobiec.

Kobiety, które cały czas trafiają na narcystycznych mężczyzn i wchodzą z nimi w związki, najczęściej kierują się ciągle tym samym, wyuczonym przez lata schematem. Najważniejsze jednak to uświadomić sobie, dlaczego wciąż dajemy się wkręcić w taką relację. Niekiedy również to nasze konkretne cechy przyciągają narcyza. Warto wiedzieć, jakie.

Zobacz wideo Jak odnieść sukces w polityce czy korporacji? Kwaśniewski: Szczypta narcyzmu, ale nie egoizm

Jakich ludzi przyciąga narcyz? Te cechy sprawiają, że toksyczni mężczyźni chcą ciebie spotykać

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości charakteryzują się przesadnie wysokim poczuciem własnej wartości, potrzebą nadmiernej uwagi oraz brakiem empatii. Nieleczone zaburzenie sprawia, że najczęściej nie są zdolni do stworzenia zdrowego związku i wykazują całą masę toksycznych i niszczących zachowań. Niestety na pierwszy rzut oka trudno ich rozpoznać, a potem może być już zwyczajnie za późno. Jeśli w twoim najbliższym otoczeniu spotykasz się z różnym narcyzami, być może przyciągasz ich konkretnymi cechami osobowości. Przede wszystkim mężczyźni pozbawieni empatii często kierują się do osób empatycznych, które będą ich wysłuchiwać i poświęcać wyjątkowo dużą ilość czasu. Narcyz nierzadko wybiera także kobiety, które są zależne emocjonalne, łatwe w zmanipulowaniu i o niskim poczuciu własnej wartości. Robią tak dlatego, że łatwo jest nimi rządzić i przekraczać ich granice. Pozwalają bowiem na wiele, bojąc się odrzucenia i utraty ukochanej osoby. To jedynie sprawia, że problemy się pogłębiają, a narcyz i tak nie wyciąga żadnych wniosków, tylko wykorzystuje partnera tak długo, jak tylko może, nierzadko do momentu rozpadu związku. Dlaczego więc mimo wszystko niektóre z nas wręcz ciągnie do takich osób? Problem może tkwić już w dzieciństwie.

Dlaczego ciągnie mnie do narcyza? Winny jest wzorzec przywiązania z czasów dzieciństwa

Powodów, dla których często wręcz same szukamy relacji z narcyzem, jest wiele. Jednym z najważniejszych jest źle rozwinięty wzorzec przywiązania. Nasz mózg szuka bodźców, które znamy. Daje to poczucie złudnego bezpieczeństwa. Jeśli więc w dzieciństwie mieliśmy styczność z narcystycznym rodzicem lub innym członkiem rodziny o takich cechach, najpewniej przez resztę życia będziemy, chcąc nie chcąc, szukać podobnych relacji. Ważne jednak, by to sobie jak najszybciej uświadomić i przerwać błędny krąg. Przede wszystkim musisz się nauczyć szanować siebie i swój czas. Pomóc może również obserwacja zachowań już na samym początku znajomości. Zazwyczaj szybko jesteśmy w stanie określić czy mężczyzna mówi tylko o sobie, czy potrafi słuchać i jak bardzo jest empatyczny. Nie bój się również zrywać kontaktu z takimi osobami. To twoje szczęście jest najważniejsze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA