Te grzechy Polacy popełniają najczęściej. "Poważnie narusza cnotę sprawiedliwości i miłości"

Do spowiedzi katolicy powinni podchodzić przynajmniej raz w ciągu roku. Najlepiej zrobić to przed świętami Wielkanocnymi. Wiadomo, że grzechy popełnia niemal każdy. Czy jednak są takie, które wśród Polaków "cieszą się największą popularnością"? Okazuje się, że tak.

Według nauki Kościoła katolickiego każda wierząca osoba powinna przynajmniej raz w ciągu roku przystąpić do sakramentu spowiedzi. Wówczas mogą oczyścić swoją duszę ze wszystkich "zalegających" im na sercu grzechów. Okazuje się, że są takie występki, które często powtarzają się wśród Polaków. Większość z nich łatwo przewidzieć, jednak jeden może być zaskoczeniem.

Zobacz wideo Grzechy Don Kasjo z przeszłości. "Wołali na mnie podpalacz"

Spowiedź święta: Najczęstsze grzechy Polaków. Niektóre mogą zaskoczyć

Lista grzechów, które popełniają Polacy, nie jest w większości zaskakująca. Na pierwszym miejscu uplasowała się bowiem kradzież, niezgodna z siódmym przykazaniem, które zabrania przywłaszczaniu sobie dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela. Tak przynajmniej zaznacza Katechizm Kościoła katolickiego. Drugie miejsce to nic innego, jak kłamstwo. Jak informuje Katechizm:

Kłamstwo samo w sobie stanowi jedynie grzech powszedni; staje się ono jednak grzechem śmiertelnym, gdy poważnie narusza cnotę sprawiedliwości i miłości

Tuż za nim w kolejce uplasowała się pycha. Następnie Polacy spowiadają się z... antykoncepcji.

Kościół szanuje to, co naturalne, pochodzące od Boga, a antykoncepcja nie jest poszanowaniem tych zasad, tylko próbą wprowadzenia swoich

- opowiedział ks. Grzegorz Kramer w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Grzechy głowne - nie wszystkie mogą być wybaczone. Emeryci i renciści spowiadają się najczęściej

Przypominamy, że katolicy po raz pierwszy udają się do spowiedzi tuż przed Pierwszą Komunią Świętą. Każda osoba wierząca powinna przystąpić do sakramentu pokuty przynajmniej raz do roku przed świętami Wielkiej Nocy. Portal SE poinformował, że z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, aż trzy czwarte Polaków spowiada się przynajmniej raz do roku. Osoby starsze w tym emeryci i renciści spowiadają się o wiele częściej niż osoby bezrobotne oraz pracujące zawodowo. Natomiast dzieci dość regularnie idą do spowiedzi w porównaniu z osobami po bierzmowani, kiedy chęć wzięcia udziału w sakramencie pokuty gwałtownie spada. Przypominamy również, że nie wszystkie grzechy mogą zostać odpuszczone podczas spowiedzi. Wśród nich znajdziemy takie przewinienia jak: 

  • Świętokradztwo - znieważenie Najświętszego Sakramentu
  • Życie w związku, jeszcze przed stwierdzeniem nieważności małżeństwa
  • Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
  • Życie w konkubinacie
  • Pobicie lub zabójstwo biskupa
Więcej o: