Działanie matematyczne, które przyprawia o ból głowy. Jest jeden haczyk. Bez tej wiedzy ani rusz

Istnieją zadania matematyczne, które na pierwszy rzut oka wydają się banalnie proste, a potrafią złamać nawet prawdziwych geniuszy. W czym tkwi ich sekret? Najczęstszym problemem jest ludzka pamięć. Wiele osób pozbyło się już szkolnej wiedzy, która jest niezbędna do rozwiązania naszego działania.

W ostatnim czasie zagadki matematyczne wręcz podbijają sieć i zbierają coraz większą rzeszę fanów. Śmiałków jest wielu, lecz nie wszystkim udaje się je rozwiązać, co niekiedy powoduje wyjątkowo gorące dyskusje. Najwięcej takich zadań można znaleźć w mediach społecznościowych, a tego typu posty szybko stają się prawdziwym wiralem. Często chodzi o równania, które rozwiązują dzieci na poziomie klasy podstawowej, a przysparzają niemałych problemów znacznie starszym osobom. Jak to możliwe? Do prawidłowego wyniku dojdą tylko ci, którzy nie pominą jednej bardzo ważnej zasady

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Działanie matematyczna, które wcale nie jest proste. Jeśli o tym zapomnisz, popełnisz błąd

Choć matematyka uznawana jest za królową nauk, to niestety nie cieszy się zbyt dobrą reputacją wśród uczniów. Wiele osób twierdzi, że jest to jeden z najtrudniejszych przedmiotów w szkole, z którego najchętniej zwyczajnie by zrezygnowali. Dziś okazuje się jednak, że działania matematyczne mogą być ciekawą formą rozrywki i sposobem na południową nudę. Mimo wszystko wciąż potrafią spędzać sen z powiek. Niektóre z nich są wyjątkowo podchwytliwe, a jeden błąd wystarczy, aby zaliczyć wpadkę i podać nieprawidłowy wynik. Jak zatem jest w przypadku równania: (84 - 44 : 11) : 4 = ? Aby rozwiązać je poprawnie, należy pamiętać o zasadzie, którą niegdyś powtarzał nam każdy nauczyciel matematyki. Pamiętasz ją jeszcze? 

Jak rozwiązać zadanie matematyczne z podstawówki? Najważniejsza jest kolejność wykonywania działań

Równanie (84 - 44 : 11) : 4 = ? wydaje się proste do rozwiązania, lecz wiele osób nie jest w stanie podać prawidłowego wyniku. Wszystko dlatego, że w tym przypadku najważniejsza jest zastosowanie jednej z reguł matematycznych, a mianowicie zasad dotyczących kolejności wykonywania działań. Zgodnie z nimi: 

  1. Najpierw wykonujemy działania w nawiasach. 
  2. Następnie zajmujemy się mnożeniem oraz dzieleniem. 
  3. Na samym końcu dodajemy i odejmujemy.

Zgodnie z tymi regułami najpierw należy wykonać działanie w nawiasie, a więc (84 - 44 : 11). W związku z tym, że dzieleniem powinniśmy zająć się przed odejmowaniem, w pierwszej kolejności trzeba skupić się na podzieleniu liczby 44 przez 11. Dzięki temu otrzymujemy następujące równanie (84-4) : 4 = ? Teraz ponownie zajmujemy się nawiasem, co daje nam ostateczne działanie 80 : 4 = 20. Prawidłowym wynikiem naszego równania jest liczba 20. Jeśli rozwiązałeś je sam, możesz być z siebie dumny, ponieważ wiele osób przy tego typu zadaniach zapomina o podstawowych zasadach matematycznych. Jeżeli masz ochotę na więcej, możesz spróbować swoich sił w kolejnej zagadce matematycznej

Więcej o:
Copyright © Agora SA