To imię najczęściej nadawano dzieciom w 2023 roku. Oznacza "mądrość" i nosi je wiele wybitnych Polek

Wybierając imię dla dziecka, rodzice coraz chętniej sięgają do polskiej tradycji. Świadczą o tym wyniki popularności imion z zeszłego roku. Jedno z nich szczególnie przypadło im do gustu. O jakie chodzi i co oznacza? Nie bez powodu cieszy się tak dobrą sławą.

Świeżo upieczeni rodzice często stają przed trudną decyzją, jaką jest wybór imienia dla dziecka. Podczas gdy jedni stawiają na coś wyszukanego, starodawnego lub zagranicznego, inni wolą tradycję i powrót do korzeni. Listy imion w rejestrze PESEL ze strony dane.gov.pl pokazują, że ta druga grupa bezapelacyjnie przeważa. Podczas gdy najczęściej nadawanym imieniem męskim w 2023 roku był Nikodem, wśród kobiet wygrywała Zofia. Co dokładnie oznacza to piękne polskie imię?

Zobacz wideo Zofia Zborowska narzeka na InstaStories. W tle woła ją córka

Ile osób ma na imię Zosia w Polsce? To jedno z najpopularniejszych imion w naszym kraju

Zofia to jedno z najczęściej nadawanych imion w Polsce. Aktualnie w naszym kraju mieszka aż 369 226 kobiet o tym imieniu, a do wzrostu jego popularności przyczynili się młodzi rodzice. Z danych wynika, że tylko w zeszłym roku otrzymało je aż 4968 dziewczynek. W poprzednich latach również znalazło się na podium, np. w 2019 roku było trzecim najpopularniejszym imieniem. Nadano je wówczas aż 7737 razy. W Polsce jest znane od XII wieku i cały czas bardzo szanowane. Świadczy o tym chociażby fakt, że nosi je wiele wybitnych Polek, m.in. pisarka i autorka powieści "Granica" Zofia Nałkowska, ceniona fotografka Zofia Nasierowska, aktorka Zofia Pogorzelska czy znana pisarka i publicystka Zofia Kossak-Szczucka. Współcześnie można je kojarzyć z aktorkami Zofią Zborowską-Wroną i Zofią Wichłacz, a za granicą z Sophią Loren. 

Jaki charakter ma imię Zofia? Nie bez powodu to imię jest tak popularne

Zofia ma kilka pięknych zdrobnień, np. Zosia, Zosieńka czy Zocha. Choć u nas najpopularniejsza jest polska odmiana, w rzeczywistości to imię pochodzi z zupełnie innego kraju, a dokładnie z Grecji. Wywodzi się od słowa "sophia", które w języku greckim oznacza "mądrość". Właśnie dlatego, to imię cieszy się tak dobrą sławą zarówno w Polsce, jak i za granicą. Patronką kobiet o tym imieniu jest św. Zofia, rzymianka, która zginęła śmiercią męczeńską w pierwszym okresie chrześcijaństwa. Imieniny Zofii przypadają na 30 kwietnia, 15 maja, 24 maja, 18 września i 30 września.

W Polsce od kilku lat można zaobserwować powrót do tradycji i imion, które największą popularnością cieszyły się kilkadziesiąt lat temu. Oprócz Zofii na podium w 2023 roku znalazła się także Zuzanna (4800 razy) oraz Laura (4602). 

Więcej o:
Copyright © Agora SA