Katolicy mogą przyjąć siedem sakramentów świętych: chrzest, bierzmowanie, eucharystię, pokutę, namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo. Sposób ich udzielania jest ściśle określony przez Kościół, o czym przypomina nota Dykasterii Nauki Wiary "Gestis verbisque", opublikowana 3 lutego 2023 roku. To właśnie z niej dowiadujemy się, że "formuły i elementy materialne, ustanowione w zasadniczym obrzędzie sakramentu, nie mogą być dowolnie zmieniane w imię kreatywności". Co to jednak właściwie oznacza?
Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Archidiecezji Warszawskiej, w przytoczonym powyżej cytacie chodzi o użycie konkretnych słów i wykonanie odpowiednich gestów. Jako przykład nieakceptowalnej zmiany w dokumencie podano użycie innej formuły chrztu, np. "Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy…" czy "W imię taty i mamy… my ciebie chrzcimy". Istotne jest również użycie odpowiedniego materiału. Dla chrztu będzie nim woda. Na nieważność sakramentu może wpływać też to, kto go udziela. Niektóre z nich mogą być bowiem udzielane tylko przez uprawnionego kapłana. Przykładowo, bierzmowania może udzielić wyłącznie biskup lub w wyjątkowych okolicznościach duchowny delegowany przez biskupa. Chrztu z kolei udzieli każdy ksiądz, a w przypadku zagrożenia życia dziecka, każda osoba z odpowiednią intencją. Jednocześnie należy podkreślić, że nawet wtedy musimy zachować odpowiednią formułę i materię sakramentu. Ciekawe pod tym względem jest także małżeństwo, gdyż tutaj szafarzami (czyli osobami udzielającymi sakramentu) są sami małżonkowie, a duchowny to jedynie świadek, który ich błogosławi. Co jednak dzieje się w sytuacjach, gdy został udzielony nieważny sakrament?
W ogólnym ujęciu sakramenty dzielimy na powtarzalne (eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych i małżeństwo) oraz niepowtarzalne (chrzest, bierzmowanie i kapłaństwo). Sakramenty z drugiej grupy przyjmowane są tylko raz w życiu i to właśnie one stanowią główny problem w kontekście nieważnych sakramentów. Jeżeli bowiem zostały udzielone poprawnie, nie mogą być powtórzone. Wszelkie nieprawidłowości to jednak zmieniają i wówczas sakrament wręcz powinien być udzielony jeszcze raz. Co więcej, przy okazji wydania noty "Gestis verbisque" prefekt dykasterii, kardynał Victor Fernández informował o poszukiwaniach wiernych, którzy przyjęli nieważny sakrament w celu powtórzenia obrzędów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.