Łatwe? Tylko na pierwszy rzut oka. W zadaniu czyha na ciebie niejeden "haczyk". Nie daj się zmylić

Niektóre zadania matematyczne na pierwszy rzut oka wydają się bardzo długie i skomplikowane. W rzeczywistości wystarczy odrobina skupienia i znajomość jednej zasady, by policzyć całość w kilka chwil. Uczniowie szkoły podstawowej o tym wiedzą, a czy tobie uda się rozwiązać to działanie?

Choć matematyka zwykle nie należy do ulubionych przedmiotów szkolnych, podstawowe zasady warto sobie co pewien czas przypominać. W dorosłym życiu przydaje się bardzo często, chociażby podczas robienia zakupów czy podliczania rachunków. Jeśli chcesz sprawdzić, ile pamiętasz ze szkoły podstawowej, spróbuj rozwiązać jedno działanie. Duże liczby mogą przerażać, ale w rzeczywistości zadanie jest bardzo proste. Wystarczy, że pamiętasz ważną zasadę.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Przykładowe zadania z matematyki. Wbrew pozorom nie są trudne

Podstawą potrzebną do rozwiązania dłuższych obliczeń jest kolejność wykonywania działań. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedź do zadania, w którym znajduje się zarówno dodawanie i odejmowanie, jak i mnożenie czy dzielenie. Bez znajomości tej zasady można łatwo wpaść w pułapkę, w efekcie czego wynik nie wyjdzie taki sam. Przypomnijmy sobie zatem, w jakiej kolejności należy wykonywać obliczenia. Na początek zawsze patrzymy na potęgi i pierwiastki, później na mnożenie oraz dzielenie, a na koniec dodawanie i odejmowanie. Wyjątek pojawia się jednak w przypadku nawiasów. Jeżeli jeden z fragmentów zadania zostanie zamknięty w nawiasach, to niezależnie od tego, jaki znak tam się znajduje, rozwiązujemy tę część jako pierwszą. To szczególnie ważne w przypadku obliczeń, które będziemy za chwilę rozwiązywać. Czy uda ci się policzyć, ile wynosi 2 + 92 : 2 x (5 - 2) = ?

Co na matematyce w 4 klasie? Uczniowie nie mają problemu z tym zadaniem

Na pierwszy rzut oka zadanie może wydać się skomplikowane, bowiem jest ono długie, zawiera kilka obliczeń i jedną dużą liczbę. Jeśli jednak rozłożymy całość na mniejsze fragmenty, szybko znajdziemy dobry wynik. Jak już wspomnieliśmy, najpierw zawsze patrzymy na działanie w nawiasach. Jest ono proste, bowiem 5 - 2 = 3. Po podstawieniu wyniku do działania wszystko wyda się trochę prostsze. Spróbuj teraz policzyć, ile wynosi 2 + 92 : 2 x 3. W zadaniu nie ma potęgi ani pierwiastka, więc przechodzimy do mnożenia i dzielenia. Są one równie ważne, dlatego najpierw możemy policzyć to, co znajduje się jako pierwsze. 92 : 2 to 46. Działanie skróci się zatem do postaci 2 + 46 x 3. Teraz wykonujemy mnożenie. 46 x 3 = 138. Całe zadanie skróci się teraz do prostego dodawania 2 + 138, czyli 140. To właśnie jest poprawna odpowiedź.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google

Czy udało ci się rozwiązać to zadanie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA