Rozgryziesz te zagadki? Dzieci nie mają z nimi problemu. Wystarczy przypomnieć sobie lekcje matematyki

Dorośli uwielbiają sprawdzać swoją wiedzę. Choć szkołę podstawową mają już dawno za sobą, niektóre zadania z matematyki mogą nadal sprawiać im problem. W przypadku tych zagadek wystarczy pamiętać o oznaczeniach konkretnych symboli. Wówczas rozwiążesz każdą łamigłówkę.

Zagadki matematyczne ze szkoły podstawowej do dziś rozpalają umysły wielu dorosłych. Po latach od zakończenia nauki warto sprawdzić, co zostało nam w głowach. Na lekcjach matematyki poznaliśmy nie tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, ale także liczby rzymskie. O ile zapisy z wykorzystaniem znaków I oraz X są dość proste, tak problem pojawia się przy większych liczbach. Sprawdź, czy rozwiążesz te krótkie zagadki. Zapoznaj się ze znaczeniem tych znaków.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Czy matematyka jest trudna? Wystarczy znać siedem znaków, by obliczyć każde zadanie

Rzymski system zapisywania liczb został opracowany w okolicach VI -V wieku p.n.e. W porównaniu do liczb arabskich jest on jednak trochę skomplikowany. Przede wszystkim należy znać siedem podstawowych znaków: I, V, X, L, C, D, M. Co one oznaczają?

  • I - 1
  • V - 5
  • X- 10
  • L - 50
  • C - 100
  • D - 500
  • M - 1000

Następnie za pomocą dodawania i odejmowania tworzymy większe liczby. Z początku wydaje się to trochę trudne, jednak po kilku zadaniach można nabrać wprawy. Na początek rozwiążmy jedno z łatwiejszych. Ile wynosi L - XIX? Wiedząc już z powyższych wskazówek, że L wynosi 50, teraz trzeba rozwiązać, czym jest XIX. X to 10, natomiast I stawiane przed X oznacza jedno mniej od dziesięciu, czyli 9. Wychodzi zatem, że cale zadanie to 50 - 19. Odpowiedź to oczywiście 31.

Co na matematyce w 3 klasie? Liczby rzymskie zna każdy uczeń

Drugie zadanie jest nieco trudniejsze. Ile wynosi M : VIII? M to oczywiście 1000. Z kolei VIII trzeba odczytywać jako 5 (V) oraz 3 (III), czyli razem 8. Całe zadanie wynosi zatem 1000 : 8. Policzenie tego w pamięci może być dosyć trudne, ale o wiele prościej będzie, jeśli podzielimy wszystko pisemnie. Wówczas wyjdzie prosty wynik 125.

Jakie jest najtrudniejsze zadanie z matematyki? Liczby rzymskie mogą sprawiać problem

Na koniec zostawmy sobie najtrudniejsze zadanie, czyli MD : V. MD może być nieco problematyczne. M oznacza 1000, a D to 500. Jak zatem czytać te liczby? Wystarczy dodać je do siebie, a wówczas wyjdzie 1500. V to po prostu 5, dlatego całe zadanie sprowadzi się do prostego dzielenia 1500 : 5. To oczywiście wychodzi 300. Jeśli chcesz szybko policzyć tak duże liczby, wystarczy zastanowić się, ile wynosi 15 : 5, a następnie dodać pozostałe dwa zera.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.