Zagadka matematyczna, z którą walczył niejeden dorosły. Niby banalna, a jednak wyjątkowo skomplikowana

Zagadki matematyczne potrafią być wyjątkowo podchwytliwe. Istnieją nawet takie, które dzieci w szkole podstawowej rozwiązują z niebywałą łatwością, natomiast dorośli zjadają na nich swoje zęby. W czym tkwi ich sekret? Otóż w tym przypadku szkolna wiedza jest na wagę złota.

Niektóre działania matematyczne na pierwszy rzut oka potrafią wyglądać na banalnie proste, jednak chwile później pokazują swoje prawdziwe oblicze. Tym razem mamy coś specjalnego, co pokonało już wielu miłośników internetowych zagadek. Nawias w nawiasie, mnożenie i odejmowanie. Sprawdź, czy będziesz w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Prosta, lecz wyjątkowo podstępna zagadka matematyczna. Pominiesz tę zasadę? Odpadasz

Nasze równanie to (28 - (36 - 12)) × 3 = ? Dwa nawiasy wyglądają przerażająca? Jedno jest pewne, sprawiają, że otrzymanie prawidłowego wyniku nie będzie aż takie proste. Jest tutaj jeden stosunkowo błahy, lecz niezwykle istotny haczyk, który sprawia, że wielu śmiałków musi przełknąć gorzki smak porażki. Zacznijmy od tego, że jeśli wrócilibyśmy pamięcią do szkoły podstawowej, z pewnością pojawiłoby się wspomnienie o tym, jak nauczyciel stale powtarzał, aby nigdy nie zapominać o najważniejszej zasadzie wykorzystywanej w matematyce. Jest nią nic innego, jak kolejność wykonywania działań. Postępując zgodnie z jej założeniami, nasza zagadka praktycznie rozwiąże się sama. Pozostaje zatem jeszcze tylko jeden problem, czyli to, jak ta zasada brzmiała. Pamiętasz? Otóż zgodnie z nią:

  • najpierw wykonujemy działania w nawiasach,
  • później skupiamy się na mnożeniu i dzieleniu (od lewej do prawej),
  • na końcu dodajemy i odejmujemy (od lewej do prawe).

Teraz wiesz już dosłownie wszystko, więc spróbuj rozwiązać to zadanie samodzielnie.

Zagadka matematyczna z piekła rodem naprawdę istnieje? Sprawę komplikują dwa nawiasy 

Należy pamiętać, że jeśli w wyrażeniu występuje kilka nawiasów, to obliczenia powinno rozpocząć się od działań w nawiasach najbardziej wewnętrznych. Zgodnie z tą zasadą oraz kolejnością wykonywania działań matematycznych zaczynamy od rozwiązania działania w środkowym nawiasie, czyli (36 - 12) = 24. Dzięki temu otrzymujemy całkowicie nowe wyrażenie, które wygląda następująco: (28 - 24) × 3 = ? W dalszym ciągu skupiamy się na nawiasie, a (28 - 24) daje nam 4. W ten sposób otrzymujemy ostateczne działanie, którym jest: 4 x 3 = 12. Jedyny poprawny wynik w przypadku tej zagadki to 12. Jeśli otrzymałeś inny, oznacza to, że popełniłeś błąd w kolejności lub samych obliczeniach

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.