To najstarszy hotel na świecie. Jego początki sięgają dawniej niż chrzest Polski. Nocleg nie jest tani

Nishiyama Onsen Keiunkan powstał ponad 250 lat przed chrztem Polski. Początkowo miał służyć jedynie jako obiekt basenowy stworzony w termalnych źródłach leczniczych, jednak z czasem przeistoczył się w ogromny hotel. Dziś jedna noc w tym miejscu kosztuje fortunę.

Dziś w niemal każdym, nawet bardzo małym mieście można znaleźć hotele i płatne noclegi. Od niskich standardów po luksusowe obiekty all inclusive z dostępem do prywatnej plaży i spa. Obecnie wybór jest ogromny, jednak nikt nie zastanawia się, kiedy tego typu usługi weszły w życie. Mało kto wie, że pierwszy hotel na świecie powstał jeszcze przed historycznym chrztem Polski.

Zobacz wideo Marcela Leszczak zaskoczona w hotelu. Nie zgadniecie, na co wpadł mały Fryderyk

Gdzie powstał pierwszy hotel na świecie? Jest starszy od Polski

Pierwszy na świecie hotel został otwarty już w 705 roku. Jego założycielem był Fujiwara Mahito, syn samego doradcy 38. cesarza Japonii, Tenji. Mężczyzna zbudował swój zajazd w pobliżu źródeł termalnych u podnóża gór Akaishi. Jest to "ryokan", czyli tradycyjna japońska gospoda oferująca gościom nocleg i wyżywienie. Pomieszczenia sypialniane w takich hotelach są wyłożone matami, a w każdym obiekcie znajdują się łaźnie wspólne dla wszystkich przyjezdnych. Ceny za dobę w takim miejscu różnią się w zależności od lokalizacji. W dużych miastach ustąpiły miejsca tradycyjnym hotelom, a najwięcej ryokanów znajduje się w historycznych miejscowościach. Ten założony przez Fujiwara Mahito nosi nazwę Nishiyama Onsen Keiunkan i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy działający hotel na świecie. Rodzina prowadzi go już od 52 pokoleń.

Nishiyama Onsen Keiunkan: Nie każdego będzie stać na nocleg

Na początku hotel oferował jedynie kąpiel w gorących źródłach, które miały działać leczniczo. W wodzie znajduje się dużo minerałów i pierwiastków poprawiających samopoczucie i wpływających pozytywnie na ciało. Przez lata obiekt był jednak nieustannie rozwijany, aby jak najwięcej gości mogło z niego w pełni skorzystać. Z tego powodu surowe baseny w jaskiniach zamieniono z czasem na profesjonalne łaźnie w drewnianych chatach. Największa przemiana nastąpiła w 1997 roku, kiedy dobudowano kolejne pokoje i kuchnie, dzięki czemu przyjezdni mogli zatrzymać się tam na dłużej. Z kolei w 2005 roku w łazienkach pojawiły się wanny z gorącą wodą termalną. Dziś Nishiyama Onsen Keiunkan oferuje aż 37 pokoi z takimi udogodnieniami jak widok na góry czy luksusowe wyposażenie, do tego dochodzi bar karaoke oraz restauracja, w której goście mogą spróbować japońskiej wołowiny koshu. Nie każdego jednak będzie stać na pobyt w tym miejscu. W zależności od pokoju cena za dobę waha się od 55 tys. do 75 tys. jenów, czyli od około 1400 do 1900 zł.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy chciałbyś spędzić noc w tym hotelu?
Więcej o:
Copyright © Agora SA