Zamiast betonozy piękna dżungla. Na tych budynkach roślinie 21 tysięcy drzew, krzewów i kwiatów

Zieleń w mieście to dla wielu osób ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji o zamieszkaniu w danym miejscu. Czasami jednak granica między miejską architekturą a roślinnością jest tak płynna, że niemal niezauważalna. Przedstawiamy przykłady budynków, gdzie te dwa elementy doskonale współgrają.

Wiele osób uprawia kwiaty na balkonach czy parapetach. Jest to relaksujące zajęcie, a ponadto same rośliny wpływają korzystnie na otoczenie. Także roślinność miejska niesie ze sobą wiele zalet, na przykład obniżając temperaturę w mieście w upalne dni. Połączenie architektury i flory wydaje się zatem być jak najbardziej słusznym kierunkiem rozwoju budownictwa. Kilka imponujących przykładów zresztą już istnieje i prezentuje się zachwycająco.

Zobacz wideo Pionowy Las w mieście. Znakomity pomysł na walkę z trującym smogiem

Bosco Verticale to wyjątkowy obiekt włoskiego projektanta. Tutaj możesz odetchnąć pełną piersią

Omawiając budynki przypominające dżunglę, trudno nie wspomnieć o Bosco Verticale w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie, we Włoszech. Ich twórcą jest włoski architekt Stefano Boeri. Jego "pionowy las" to w zasadzie dwa wieżowce mieszkalne, których budowa zakończyła się w październiku 2014 roku. Jak dowiadujemy się na stronie projektu, budynki mają 80 i 120 metrów wysokości. Ich ściany i balkony porasta ponad 21 tysięcy różnych drzew, krzewów i kwiatów. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić produkcję tlenu, pochłanianie dwutlenku węgla, regulację wilgotności powietrza czy tworzenie przyjaznego mikroklimatu. Boeri nie poprzestał jednak na Włoszech. W poprzednim artykule pisaliśmy o podobnym budynku według projektu tego samego architekta, który ma powstać w Holandii.

Jeśli chodzi o istniejące już budynki, to ciekawymi przykładami "miejskich dżungli" może pochwalić się Wietnam. Jeden z nich to Tony Fruit Office w 4. dzielnicy Ho Chi Minh. Jak czytamy na portalu archdaily.com, inspiracją da tego projektu były przede wszystkim względy praktyczne. Dwie główne fasady budynku są bezpośrednio nasłonecznione od zmierzchu do świtu, co powoduje poważny problem przegrzewania się wnętrz. Przesłona z roślin rozwiązuje ten problem, a do tego zapewnia inspirujące warunki do pracy w biurach znajdujących się wewnątrz. W Wietnamie znajdziemy jednak jeszcze jeden budynek zasługujący na uwagę.

Zielone budynki nie tylko w Mediolanie. W tych miejscach docenisz przyrodę

Według informacji dostępnych na archdaily.comUrban Farming Office jest także zlokalizowany w Ho Chi Minh City w Wietnamie, przy czym tutaj dodatkowo zastosowanie znalazły rośliny użytkowe. Znajdziemy tu lokalne rośliny jadalne, takie jak warzywa, zioła i drzewa owocowe. 

 

Na koniec warto wspomnieć o prywatnym spa w miejscowości Tepoztlán na południe od Meksyku. Dach budynku to gigantyczna misa, która wychwytuje wodę deszczową i filtruje ją do podziemnych cystern. Portal detail.de podkreśla, że celem projektu obiektu było skomponowanie się z otaczającą przyrodą i trzeba przyznać, że efekt ten udało się osiągnąć. Szczególnie imponująco wygląda to z lotu ptaka.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy chciałbyś/abyś mieszkać w jednym z powyższych budynków lub podobnym?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.