• Link został skopiowany

Czy oceny gwarantują sukces w życiu dziecka? Ekspertka tłumaczy, co jest najważniejsze

Wiara w siebie u dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Niestety rodzice czasami mogą wpływać na nią negatywnie, nawet jeśli są tego nieświadomi. W dużym stopniu związane jest to z ocenami w szkole. Ekspertka wyjaśnia, jakich zachowań powinniśmy unikać, a co da pociechom dobry start w dorosłe życie.
W jaki sposób wspierać rozwój dziecka? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Nadezhda1906 / iStock

Zdecydowana większość rodziców chce dla swoich dzieci jak najlepiej, ale nie wszyscy wiedzą, co to tak właściwie oznacza. Czasami więc jako wyznacznik przyjmujemy tu "wymierne rezultaty" i tak się składa, że dla wielu osób są to oceny w szkole. Okazuje się jednak, że choć świadectwo z czerwonym paskiem może być powodem do dumy opiekuna, to nie zawsze jest to gwarancja sukcesów w przyszłości. Należy tu bowiem wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

W jaki sposób wspierać rozwój dziecka? Indywidualność pociechy jest najważniejsza

Co prawda wakacje dopiero się zaczęły i nikt nie myśli chyba teraz o ocenach w szkole, ale mimo wszystko warto ten temat poruszyć. Być może sprawi to, że na przyniesione niedawno do domu świadectwo spojrzymy odrobinę inaczej. Na temat wsparcia dziecka w szkole wypowiedziała się dla słowackiego portalu najmama.sk magister Lýdia Adamcová, psycholożka dziecięca z 43-letnim doświadczeniem w edukacji. Podstawowym aspektem, na który Adamcová zwraca uwagę, jest to, że rodzice zawsze powinni dostosowywać swoje oczekiwania do indywidualnych zdolności i predyspozycji pociechy. Inteligencja dziecka może przejawiać się poprzez umiejętności matematyczne, techniczne, językowe, sportowe lub artystyczne. Wymaganie od małego ucznia sukcesów we wszystkich tych obszarach jest nierealistyczne. Co więcej, dzieci niespełniające takich oczekiwań mogą odczuwać stres i strach, co często prowadzi do jeszcze poważniejszych problemów psychologicznych. Adamcová podkreśla również, aby unikać porównywania z innymi dziećmi, ponieważ przez to pociecha czuje się gorsza. Może to też uruchamiać różne mechanizmu obronne, takie jak złość czy chęć zemsty. Warto o tym pamiętać w kontekście rodzeństwa.

Ponadto czynnikami indywidualnymi, które będą wpływać na wyniki ucznia w szkole, są m.in. zaburzenia uwagi i koncentracji. Należy pamiętać, że jest to związane z działaniem centralnego układu nerwowego, który u dziecka może być po prostu osłabiony. W takich przypadkach brak koncentracji i związane z tym trudności nie są wynikiem lenistwa lub złej woli. Skoro wiemy już, czego unikać, to co będzie aktywnie wspierać rozwój dziecka?

Czy oceny są ważne w życiu? Skup się na tym, aby pomóc swojemu dziecku w przyszłości

Rodzice powinni przede wszystkim dać dziecku swobodę w odkrywaniu tego, co sprawia im przyjemność, a następnie doceniać ich sukcesy w tym obszarze. Oczywiście nauka w szkole - zwłaszcza na początkowych etapach edukacji - nie może ograniczać się tylko do tego, co dany uczeń lubi. Warto jednak pamiętać, że oceny nie pomogą mu w dorosłym życiu, więc nie powinny być traktowane jako priorytet. Istotne za to będą; jego poczucie własnej wartości, pewność siebie, pracowitość i wytrwałość. Z tego względu lepiej podkreślać mocne strony dziecka, a na złe oceny reagować z większym zrozumieniem. Do słownika możemy włączyć takie zdania jak "Widzę, że masz dużo do zrobienia", "Widzę, że nie sprawia Ci to przyjemności" czy "Widzę, że jesteś przestraszony". Nie zapominajmy również, jak ważne jest, aby zapewnić pociechę, że zawsze może liczyć na naszą pomoc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: