To najdłuższa trasa tramwajowa w Polsce. Poprzednia rekordzistka biła ją jednak na głowę

Najdłuższa linia tramwajowa w Polsce zagwarantuje nam długą przejażdżkę. Warto jednak podkreślić, że kiedyś tytuł rekordzisty należał do zupełnie innego miasta, a trasa wyróżniała się na tle całej Europy. Niegdyś mieliśmy też najkrótszą linię tramwajową w Europie, choć jej losy były nieco inne.

Tramwaje to popularny środek komunikacji miejskiej w wielu polskich miastach. Najczęściej jednak interesują nas tylko wybrane odcinki ich tras, umożliwiające dotarcie z punktu A do punktu B. Tymczasem okazuje się, że jako całość mogą okazać się dość imponujące. Gdzie zatem znajdowały się te, które niegdyś były rekordzistkami Europy?

Zobacz wideo Podziemny tramwaj do Warszawy Zachodniej

Jaka jest najdłuższa linia tramwajowa w Polsce? Kiedyś była to też prawie najdłuższa linia tramwajowa w Europie

Jeszcze kilka lat temu najdłuższą linią tramwajową w Polsce była linia numer 46 w Łodzi. Jak podaje portal miasto.zgierz.pl, powołując się na dane uzyskane w MKT Sp. z o.o., trasa ma 35 kilometrów i 244 metry, a uwzględnia aż 59 przystanków. Według niektórych źródeł to gwarantowało jej tytuł najdłuższej w Europie, ale "Gazeta Wyborcza" precyzuje, że wyprzedzała ją belgijska Kusttram o długości 68 kilometrów. Trasa łódzkiego tramwaju przemierzała przez tereny czterech gmin. Pojazd wyjeżdżał z pętli w Parku na Zdrowiu w zachodniej części Łodzi, potem jechał przez niemal całą Łódź, następnie Zgierz, kilka miejscowości w gminie Zgierz, aż w końcu docierał do Ozorkowa. Jeśli chcieliśmy przejechać się od stacji początkowej do końcowej, potrzebowaliśmy na to od 108 do 118 minut. Dojazd do Ozorkowa uruchomiono w 1922 roku i przez pierwsze cztery lata była to trakcja parowa. Dopiero później doszło do elektryfikacji linii. Tramwaj numer 46 służył wielu pasażerom, ale ze względu na bardzo zły stan torów w 2018 roku zdecydowano w końcu o zamknięciu trasy. Przeprowadzenie remontu byłoby bowiem bardzo kosztowne i kwoty mogłyby osiągnąć nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Według danych udostępnionych przez portal spidersweb.pl, obecnie najdłuższą linię tramwajową w Polsce pokonuje tramwaj numer 10 w Warszawie. Tym razem pojazd ma do pokonania 24,5 kilometra i po drodze zatrzymuje się na 54 przystankach, a zajmuje mu to około 82 minut. Gdzie więc znajdziemy tego przeciwieństwo, czyli trasę najkrótszą?

 

Jaka jest najkrótsza linia tramwajowa w Polsce? Rekordzista wraca do użytku po przerwie

Najkrótsza linia tramwajowa w Polsce i zarazem w Europie znajdowała się w Bytomiu. Taki tytuł nosiła przynajmniej w 2022 roku, kiedy to zdecydowano się na jej remont. Wówczas historyczny wagon linii numer 38 pokonywał trasę o długości przekraczającej nieco kilometr, która obejmowała tylko cztery przystanki. Teraz prace remontowe w końcu się zakończyły, a oprócz wymiany torowiska i postawienia nowych przystanków, trasę wydłużono. Nadal kursują jednak po niej stare tramwaje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.