Do niesamowitego odkrycia doszło w 2021 roku, gdy podczas eksploracji jaskini White Fathers Cave uwagę badaczy oraz ekipy filmowej przykuła grupa pająków, które zachowywały się w bardzo nietypowy sposób. Pajęczaki te zwykle ukrywały się w skalnych szczelinach, ale nagle zaczęły opuszczać swoje schronienia, wędrując w oświetlone miejsca i osiadając na skałach jaskiń. Wkrótce po tym tajemniczo ginęły, a ich martwe ciała stawały się nośnikiem zarodników nowego rodzaju, szybko rozprzestrzeniającego się grzyba. Brzmi jak scenariusz na horror? To jeszcze nie wszystko.
Naukowcy z Danii oraz Wielkiej Brytanii, eksplorujący w 2021 roku jaskinię White Fathers Cave mieli nie lada zagadkę do rozwiązania. Postanowili więc rozpocząć pracę nad zbadaniem pająków oraz niepokojących grzybów, które je zainfekowały. W tym celu zebrali martwe pajęczaki z okolicznych jaskiń i przesłali do laboratorium. Szybko odkryto nowy gatunek grzyba, który nazwano Gibellula attenboroughii (na cześć brytyjskiego biologa i podróżnika sir Davida Attenborougha). Wyniki badań sensacji naukowej opublikowano w czasopiśmie Fungal Systematics and Evolution. Grzyb, który zaatakował pająki, wykazywał niezwykłą, a nawet przerażającą zdolność do manipulowania ich zachowaniem. Szczególnie obrał sobie za cel pająki żyjące w Europie, z gatunku Metellina merianae (Czaik jaskiniowy). Stawonogi te preferują wilgotne, ciemne zakątki i należą do dość dużych przedstawicieli swojego gatunku. W jaki jednak sposób grzyb mógł kontrolować pająki? Jego działanie mrozi krew w żyłach.
Proces kontrolowania pająków następuje poprzez uwalnianie przez grzyby Gibellula attenboroughii zarodników, które wrastają w tkanki tych zwierząt. Następnie grzyb zmusza ofiarę patogenu do opuszczenia gniazda i migracji, po czym rozmnaża się i atakuje kolejne osobniki. Przypuszcza się, że metabolity zmieniają zachowanie pająków ,wpływając bezpośrednio na ich neuroprzekaźniki i wydzielanie dopaminy (substancji chemicznej w mózgu, odpowiedzialnej za odczuwanie szczęścia). Naukowcy porównują mechanizm manipulacji zachowaniem pająków do mrówek zakażonych grzybami z rodzaju Ophiocordyceps w dżunglach Brazylii. Historia mrówek zombie stała się doskonałą inspiracją do napisania wielu książek oraz stworzenia popularnej gry wideo, a później serialu — "The Last of Us". To nie jest jednak odosobniony przypadek. Na świecie istnieje ponad 1200 gatunków podobnych grzybów, zwanych entomopatogenicznymi, które pasożytują na owadach i wywołują u nich zakaźne choroby zwane mykozami. Tylko w samej Polsce żyje ich około 230 i wszystkie doprowadzają do śmierci swoich ofiar, z których następnie wyrastają nowe grzyby, rozsiewające wokół kolejne zarodniki. Ich ofiarami stają się chrząszcze, muchy, gąsienice i mrówki. Na razie jednak naukowcy uspokajają, zaprzeczając, jakoby grzyby były w stanie bezpośrednio zaszkodzić ludziom.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.