Detoks. Poznaj bezpieczne metody oczyszczania organizmu

Detoks, czyli co zrobić, by żyć zdrowo i poprawić kondycję organizmu? Większość diet, ale także porad dotyczących zmiany nawyków żywieniowych zaczyna się od wspomnianego detoksu. Czym on jest? Jak go przeprowadzić aby sobie nie zaszkodzić? Czy warto przeprowadzać oczyszczanie organizmu?

Detoks: na czym polega?

Detoks jest potoczną nazwą detoksykacji. Jego celem jest usunięcie z organizmu wszelkich toksyn oraz niepotrzebnych produktów przemiany materii, ale również metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji, które mogą znajdować się w naszym organizmie. Celem zaś jest:

 • odzyskanie witalności,
 • powrót do upragnionej wagi
 • lepsze samopoczucie.

Choć detoks stał się bardzo modny i powszechny, to jednak prawdą jest, że nie istnieje żadna sprawdzona i jednoznaczna metoda, która pozwalałaby na oczyszczenie organizmu. Oznacza to, że gdy wybierze się określoną metodę, dietę, należy obserwować reakcje własnego organizmu, by sprawdzić, czy przynosi ona pożądane rezultaty. Pamiętać jednak należy, że tego rodzaju działania nie są równoznaczne z dietą odchudzającą. Ponadto nie wszystkie diety, które się znajdzie w internecie, są rzeczywiście zdrowe dla organizmu. Należy się dobrze zastanowić, zanim na którąś się zdecyduje, natomiast jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne przed przystąpieniem do diety należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przeprowadzić skuteczne oczyszczenie wątroby?

Wątroba jest bardzo ważnym narządem. Do jej funkcji należy metabolizm, filtracja, magazynowanie ważnych składników i również detoksykacja. Pomaga także w przemianie węglowodanów w tłuszcze. Ważne więc, by była zdrowa i funkcjonowała prawidłowo. Dlatego dobrze jest stworzyć warunki, w których będzie się regenerować. Oczyszczenie wątroby powinno polegać na zmianie diety, z której przede wszystkim powinno się wykluczyć:

 • alkohol,
 • papierosy,
 • słodycze,
 • kawę i mocną herbatę,
 • mięso,
 • pieczywo pszenne,
 • gotową i przetworzoną żywność.

Dobrze natomiast jest zacząć pić więcej wody, zielonej herbaty i jeść owoce cytrusowe, które zawierają antyoksydanty. Włączenie do diety zielonych warzyw liściastych również będzie bardzo dobrym pomysłem. Dobre będą także buraki w każdej postaci — również jako sok. Można śmiało włączyć pieczywo, ale pełnoziarniste. A ile powinna trwać taka dieta? Wyjątkowo krótko, bo dla poprawy kondycji narządu wystarczy 3-5 dni.

Zobacz wideo Detoks to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest oczywista

Czy warto przeprowadzić oczyszczanie organizmu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że objawy w postaci np.:

 • zmęczenia,
 • otyłości,
 • problemów ze skórą

nie muszą oznaczać, że organizm przesiąknięty jest szkodliwymi toksynami. Są to objawy, które mogą sugerować chorobę, a wówczas taka dieta czy metody oczyszczające, bez diagnozy i leczenia, mogą być bardzo szkodliwe. Detoks nie powinien więc zastępować rozsądku, profilaktyki, a przede wszystkim konsultacji u specjalisty. Oczyszczenie organizmu, który jest zdrowy i funkcjonuje prawidłowo, odbywa się naturalnie i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod. Obecnie brak jest badań, które jednoznacznie potwierdzają skuteczność takich sposobów oczyszczania organizmu, choć rzeczywiście są produkty, które wspomagają go w oczyszczaniu z toksyn, jak np. chlorella czy kolendra.

Na czym polega detoks sokowy?

Jest to bardzo restrykcyjna dieta i absolutnie nie jest polecana dla każdego! Warto upewnić się, że jej stosowanie nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Detoks sokowy polega na zastąpieniu posiłków wyłącznie płynami w postaci soków owocowo-warzywnych. Pije się ich ok. 5-6 porcji dziennie, a ich kaloryczność jest bardzo niska. Taka dieta powinna być prowadzona przez ok. 3, a maksymalnie przez 6-7 dni. Z uwagi na to, że nie dostarcza ona znacznej ilości energii, w okresie stosowania tej diety należy też znacznie ograniczyć aktywność fizyczną, by nie zasłabnąć. Nie powinna też być wprowadzona z dnia na dzień, a poprzez stopniowe ograniczanie posiłków.

Jak oczyścić organizm domowymi sposobami?

Przede wszystkim należy postawić na zdrową i zbilansowaną dietę. Jak oczyścić organizm? Zrezygnować należy z produktów, które są najbardziej szkodliwe, jak alkohol, papierosy, słodycze, żywność przetworzona. Jeśli wiąże się to z dietą nastawioną na detoks, to trzeba zrezygnować również z kofeiny, jajek, czerwonego mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Przy wybraniu sposobu odżywiania, który nie jest bardzo restrykcyjny kalorycznie i nie jest nastawiony na jeden rodzaj posiłków (jak np. dieta sokowa), detoks powinien trwać ok. 2 tygodni. W tym czasie śmiało można spożywać warzywa, owoce, jak również pić soki owocowo-warzywne. Pod koniec diety można włączyć przetwory mleczne i chude mięso.

Dieta oczyszczająca — hit czy kit?

Nie można zapominać, że niestety nie ma wystarczającej ilości badań, by jednoznacznie stwierdzić, że tego rodzaju diety przynoszą faktycznie pożądany efekt. Nawet jeśli uda się takie badania odnaleźć, to niestety nie zawsze przedstawione tam metody badawcze są wiarygodne. Brak jest również wyników, które potwierdzałyby, że tego typu dieta oczyszczająca jest bezpieczna — zwłaszcza ta nastawiona na restrykcyjne sposoby odżywiania. Dlatego, zanim podejmie się decyzję o jej stosowaniu, warto poradzić się lekarza, ocenić własny stan zdrowia i pilnie obserwować reakcje naszego organizmu. 

Zobacz też: 

Jednodniowy detoks, czyli prosty sposób na oczyszczenie organizmu i przyspieszenie metabolizmu

Więcej o:
Copyright © Agora SA