Na imiona również przychodzi moda. Jeszcze kilka lat temu wielu rodziców decydowało się na dość niestandardowe imiona dla dzieci, natomiast teraz częściej spotykane są te nieco bardziej tradycyjne. W związku z tym są osoby, które chętnie dokonałyby zmian w swoich danych. Kto i kiedy może zmienić swoje imię lub nazwisko? Taka możliwość nie obowiązuje wyłącznie w przypadku ślubu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kwestię zmiany imienia i nazwiska reguluje Ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1988). To właśnie dzięki niej w Polsce istnieje możliwość wprowadzenia korekty do swoich danych. Według przepisów zmiany personaliów można dokonać wyłącznie w przypadku ważnych powodów. Art. 4 Ustawy obejmuję zmianę:
Te przepisy dotyczą obywateli polskich, cudzoziemców niemających obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli mają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania i cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy. W przypadku tych ostatnich muszą zaistnieć ważne powody związane z zagrożeniem ich prawa do życia. Należy pamiętać, że po zmianie można posiadać tylko dwa imiona, a nazwisko może się składać maksymalnie z dwóch członów. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy dana osoba posiada obywatelstwo innego państwa i przestawione we wniosku dane są tam zatwierdzone. Co więcej - zgodnie z prawem - dzieci do 13. roku życia powinny zmienić nazwisko na takie, jakie nosi ich opiekun prawny. W tym celu potrzebna jest tylko zgoda obojga rodziców.
Aby dokonać zmiany imienia i nazwiska, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie stanu cywilnego. W piśmie trzeba dokładnie opisać "ważny powód", który uprawnia do zmiany personaliów. Powinny się w nim znaleźć również takie informacje jak: imiona, nazwisko rodowe, numer PESEL oraz imię i nazwisko, które chcemy, aby znalazło się w naszych nowych danych. Co więcej, potrzebne jest również oświadczenie, informujące o tym, że nie złożyliśmy wcześniej wniosku w tej sprawie do innego pracownika urzędu stanu cywilnego lub nie została wydana decyzja odmowna. Proces rozpatrywania wniosku kończy się wystawieniem decyzji wraz z uzasadnieniem. Od decyzji przysługuje odwołanie do wojewody. Osoby, które mieszkają za granicą, mogą taki wniosek złożyć za pośrednictwem polskiego konsula, gdzie wskażą właściwego kierownika USC. Zmiana imienia i nazwiska wiąże się również z koniecznością naniesienia poprawek w akcie urodzenia oraz akcie małżeństwa. Należy wskazać kierownikowi USC, gdzie takowe akta zostały sporządzone, aby ten mógł przekazać informację o zmianie odpowiednim placówkom.