Nie każdy może zmienić swoje imię lub nazwisko. Wskazano konkretne zasady i ograniczenia

Obecnie wiele osób mówi o tym, że w przyszłości zdecyduje się na zmianę swojego imienia bądź nazwiska. Czy w Polsce każdy ma do tego prawo? Przepisy umożliwiają to przy braku dodatkowych okoliczności, lecz występują także pewne ograniczenia. Wyjaśniamy, jak wygląda zmiana danych w praktyce.

Na imiona również przychodzi moda. Jeszcze kilka lat temu wielu rodziców decydowało się na dość niestandardowe imiona dla dzieci, natomiast teraz częściej spotykane są te nieco bardziej tradycyjne. W związku z tym są osoby, które chętnie dokonałyby zmian w swoich danych. Kto i kiedy może zmienić swoje imię lub nazwisko? Taka możliwość nie obowiązuje wyłącznie w przypadku ślubu. 

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiana imienia i nazwiska w Polsce. Przepisy wskazują tzw. ważne powody 

Kwestię zmiany imienia i nazwiska reguluje Ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1988). To właśnie dzięki niej w Polsce istnieje możliwość wprowadzenia korekty do swoich danych. Według przepisów zmiany personaliów można dokonać wyłącznie w przypadku ważnych powodów. Art. 4 Ustawy obejmuję zmianę:

  • imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka, 
  • na imię lub nazwisko używane, 
  • na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione, 
  • na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada. 

Te przepisy dotyczą obywateli polskich, cudzoziemców niemających obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli mają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania i cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy. W przypadku tych ostatnich muszą zaistnieć ważne powody związane z zagrożeniem ich prawa do życia. Należy pamiętać, że po zmianie można posiadać tylko dwa imiona, a nazwisko może się składać maksymalnie z dwóch członów. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy dana osoba posiada obywatelstwo innego państwa i przestawione we wniosku dane są tam zatwierdzone. Co więcej - zgodnie z prawem - dzieci do 13. roku życia powinny zmienić nazwisko na takie, jakie nosi ich opiekun prawny. W tym celu potrzebna jest tylko zgoda obojga rodziców. 

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska 2023. Bez tych dokumentów ani rusz 

Aby dokonać zmiany imienia i nazwiska, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie stanu cywilnego. W piśmie trzeba dokładnie opisać "ważny powód", który uprawnia do zmiany personaliów. Powinny się w nim znaleźć również takie informacje jak: imiona, nazwisko rodowe, numer PESEL oraz imię i nazwisko, które chcemy, aby znalazło się w naszych nowych danych. Co więcej, potrzebne jest również oświadczenie, informujące o tym, że nie złożyliśmy wcześniej wniosku w tej sprawie do innego pracownika urzędu stanu cywilnego lub nie została wydana decyzja odmowna. Proces rozpatrywania wniosku kończy się wystawieniem decyzji wraz z uzasadnieniem. Od decyzji przysługuje odwołanie do wojewody. Osoby, które mieszkają za granicą, mogą taki wniosek złożyć za pośrednictwem polskiego konsula, gdzie wskażą właściwego kierownika USC. Zmiana imienia i nazwiska wiąże się również z koniecznością naniesienia poprawek w akcie urodzenia oraz akcie małżeństwa. Należy wskazać kierownikowi USC, gdzie takowe akta zostały sporządzone, aby ten mógł przekazać informację o zmianie odpowiednim placówkom. 

Więcej o: