Odbywając podróż pociągiem, możemy skorzystać z dwóch rodzajów ulg: handlowych oraz ustawowych. Handlowe zależą od obecnych promocji ustalonych przez przewoźnika. Ustawowe natomiast obowiązują przez cały rok. Co więcej, jest ich naprawdę dużo, a większość osób nie ma o nich pojęcia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ulgi ustawowe to zniżki, które zostały przyznane określonym grupom podróżnych na podstawie ustawy. Dotyczą one nie tylko uczniów, nauczycieli, dawców krwi czy kombatantów. Lista jest o wiele szersza i bardzo możliwe, że się na niej znajdujesz. Znajomość ulg może mocno pomóc nam w planowaniu wakacji, czy decyzji odnośnie urlopu. Często bowiem przejazd pociągiem jest o wiele mniej kosztowny niż samochodem czy autokarem. Wśród najpopularniejszych zniżek znajdują się te dla uczniów i studentów. Ulgi 51 procent dotyczą osób studiujących do ukończenia 26 roku życia, słuchaczom kolegiów nauczycielskich oraz doktorantów do ukończenia 35 roku życia. Uczniom z kolei przysługuje zniżka 37 procent we wszystkich rodzajach pociągów do ukończenia 24 roku życia. Aby jednak skorzystać z ulgi, musimy posiadać ważny dokument, potwierdzający nasz wiek i naukę, czyli aktualną legitymację szkolną lub studencką. Na zniżkę 100 procent mogą z kolei liczyć wszystkie dzieci do czwartego roku życia. Powinniśmy jednak w razie wątpliwości mieć ze sobą dokument, którym to potwierdzimy. O tych zniżkach większość wie, choć nie każdy pamięta. Okazuje się jednak, że ulg jest o wiele więcej i obejmują naprawdę duże grupy społeczne.
Pełne listy osób uprawnionych do ulg znajdują się na stronach przewoźników. Pamiętajmy o nich nie tylko podczas zakupu biletu online, ale i nabywając je w kasach. Jeśli nie mamy pewności, czy należy nam się ulga, zapytajmy, bardzo możliwe, że znajdziemy się na liście zwolnionych z całkowitych opłat. Uprawnieni do ulg są bowiem między innymi Funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej czy umundurowani funkcjonariusze Policji, a także Żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Warto więc pytać o rabaty dotyczące wykonywania ważnego społecznie zawodu. Na zniżkę mogą także liczyć nie tylko osoby niewidome, z niepełnosprawnością, czy niezdolne do samodzielnej egzystencji, ale i ich rodzice oraz opiekunowie. Z wielu ulg mogą skorzystać także nauczyciele - ci, którzy wychowują przedszkolaki, uczą w podstawówce, szkołach ponadpodstawowych czy na studiach. Wszystkim należy się aż 33 procent zniżki, przy okazaniu legitymacji służbowej. Emeryci i renciści oraz ich małżonkowie mogą także skorzystać z ulg, ale tylko dwa razy do roku. Warto jednak o tym pamiętać, gdyż pozwoli to znacząco zmniejszyć koszta podróży. Nie bez znaczenia są również posiadacze Karty Dużej Rodziny, czy honorowi dawcy krwi. Ponad połowę taniej przejazd będą mieli także kombatanci czy inwalidzi wojenni, a ich opiekunowie pojadą praktycznie za darmo. Warto zwracać również uwagę na okresowe ulgi handlowe. Często zakup biletu na pociąg z dużym wyprzedzeniem równa się sporej zniżce. Dzięki tym wskazówkom na pewno zaoszczędzimy na wakacjach.