Najbardziej "wybuchowe" wrzosowisko w Polsce. Kiedyś był tu poligon, dziś to miejsce zachwyca pięknem

Wrzosowisko w ogrodzie niewątpliwie może cieszyć oko, ale nie zastąpi ono tego, które możemy znaleźć w otoczeniu przyrody. Okazuje się także, że najpiękniejsze tego rodzaju tereny w Polsce nie są powszechnie znane, co tylko dodaje im uroku. Gdzie zatem ich szukać podczas weekendowych wyjazdów?

Wrzosowiska najpiękniej prezentują się pod koniec sierpnia i na początku września. Mimo to warto te miejsca odwiedzić również późniejszą jesienią. Gdzie więc konkretnie należy się kierować? Prawdziwa perełka wśród wrzosowisk skrywa się tuż przy znacznie popularniejszym terenie i czeka na odkrycie.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Największe wrzosowisko w Polsce. Tuż obok znajduje się równie ciekawe miejsce

Największe wrzosowisko w Polsce to Wrzosowiska Kłomińskie, które wraz z rezerwatem Diabelskie Pustacie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Mało kto jednak wie, że zaledwie 20 kilometrów od tego miejsca znajdują się Wrzosowiska w Okonku, którym post w ostatnich dniach poświęciły Lasy Państwowe.

Kiedy wrzosowisko będzie wybuchowe? Jak rośnie na poligonie. Taki suchar jak w pewnym teleturnieju

- rozpoczynają humorystycznie informacyjną notkę. Wrzosowiska Okonek faktycznie rosną na terenach dawnego poligonu, podobnie zresztą jak Wrzosowiska Kłomińskie. Tutaj jednak znajdowało się tzw. pole robocze, czyli miejsce wyjątkowo intensywnych ćwiczeń wojskowych. Okazuje się, że warunki te doskonale przygotowały glebę dla roślin, przy czym nie oznacza to wcale, że wrzosy pozostają tak piękne zupełnie bez żadnej ingerencji. Dbanie o nie jest częścią planu ochronnego znajdującego się tu rezerwatu.

Wrzosiec i wrzos nigdzie nie jest tak piękny. Rezerwat przyrody "Wrzosowiska w Okonku"

Pierwsze działania związane z utworzeniem rezerwatu Nadleśnictwo Okonek podjęło w 2006 roku. W ten sposób zagospodarowano obszar byłego poligonu obejmujący osiem tysięcy hektarów, przy czym sam rezerwat to teren o powierzchni 240 hektarów. Pielęgnacja wrzosowiska polega przede wszystkim na pilnowaniu, aby nie zarastało ono drzewami i krzewami. Wśród wrzosów najczęściej pojawiają się brzozy, topole i sosny. Bardzo istotne jest także usuwanie martwych pozostałości wrzosu zwyczajnego, dzięki czemu młode osobniki mogą swobodnie rosnąć. Warto dodać, że dostępny jest tu też punkt widokowy.

Kiedy przekwitną wrzosy, zaczyna się rykowisko jeleni. Można przyjechać, wejść na punkt widokowy i tam cierpliwie nasłuchiwać

- sugeruje Przemysław Szczawiński z Nadleśnictwa Okonek w rozmowie z Wprost.pl. Leśnik twierdzi również, że w Polsce nie ma piękniejszego wrzosowiska niż właśnie Wrzosowiska Okonek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA