Lista największych zamków na świecie. Aby zobaczyć numer jeden, nie trzeba daleko jechać

Aby odwiedzić największy zamek na świecie, nie trzeba szukać daleko, ponieważ ten cud architektoniczny znajduje się na północy Polski. Na tym jednak nie koniec. Miłośnicy historii powinni odwiedzić również mury jego "krewnych". Na ich widok można zaniemówić.

Choć wakacje już się skończyły, to pogoda wciąż bardzo nam sprzyja. Mimo tego, że za chwilę rozpocznie się październik, wciąż jest odpowiedni czas, aby nieco urozmaicić sobie wolne weekendy. Na jaki wyjazd warto się zdecydować? Największe zamki na świecie wciąż czekają na turystów - tu każdy znajdzie coś dla siebie. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Największy zamek na świecie znajduje się w Polsce. Zamek w Malborku bije inne na głowę 

Odwiedzin w tym miejscu po prostu nie można przegapić. Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków, który powstał z 30 milionów cegieł. Budowla w stylu gotyckim zajmuje powierzchnię 143 591 metrów kwadratowych i składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Trudno się zatem dziwić, że prace przy jej powstawaniu trwały aż 30 lat. Warto również wiedzieć, że Zamek w Malborku został uznany za ważny symbol historii oraz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - co nastąpiło w 1997 roku. W tym miejscu oferuje się wiele atrakcji dla odwiedzających. Samo zwiedzanie murów średniowiecznej budowli jest czymś wyjątkowym, lecz w środku czekają na gości także liczne wystawy związane z ówczesnym funkcjonowaniem dworu. Osoby, które zdecydują się na oglądanie twierdzy z zewnątrz, powinny wybrać się nad rzekę Nogatu - to właśnie stamtąd wygląda on najokazalej. 

Ranking największych zamków na świecie. W czołówce jest Zamek na Hradczanach w Pradze

Swoją wielkością imponuje również Zamek na Hradczanach. Znajduje się on w Pradze, co umożliwia weekendową wyprawę w celu odwiedzenia tego historycznego giganta. Według Księgi Rekordów Guinnessa to właśnie czeska budowla jest tą największą, jednak definicje największego średniowiecznego zamku mogą się od siebie różnić. Obiekt rozciąga się na około 70 tysięcy metrach kwadratowych i składa się z kilku kościołów, pałaców, wież, uliczek i ogrodów. Obiekt niegdyś był siedzibą królów czeskich, a teraz urzęduje w nim prezydent Czeskiej Republiki. Zamek na Hradczanach znajduje się w dzielnicy Hradczany - w samym centrum Pragi nad rzeką Wełtawą. Warto dodać, że jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, więc aż trudno wątpić w wyjątkowość twierdzy. 

Twierdza Mehrangarh goni Malbork. Aby ją zobaczyć, trzeba jednak odwiedzić Indie

Choć w tym przypadku ciężko mówić o weekendowym wyjeździe, to bez wątpienia warto zaznaczyć ten punkt na mapie planowanych podróży. Na miejscu drugim rankingu największych zamków na świecie znajduje się słynny obronny fort Mehrangarh, górujący nad miastem Dżodhpur w Indiach. Został założony w 1459 roku przez Rao Dźodha Singha. Kolejni władcy kontynuowali jego dzieło i wciąż powiększali kompleks, aż ostatecznie jego powierzchnia zajęła 81 277 metrów kwadratowych. Z czasem przestał być siedzibą władz, która wybrała nieco nowocześniejsze wnętrza i właśnie wtedy przekształcono go muzeum i jednocześnie jedną z ważniejszych indyjskich atrakcji turystycznych. Współcześnie fort przyciąga masę odwiedzających oraz niekiedy staje się planem filmowym, głównie bollywoodzkich produkcji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.