Te sakralne zabytki warto zwiedzić jesienią. Są ważne dla katolików i zachwycają swoim pięknem

Zabytki sakralne w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Wiąże się to oczywiście z wiarą Polaków, choć wiele budowli tego rodzaju potrafi zrobić ogromne wrażenie nawet na osobach niewierzących. Obiektów takich w naszym kraju jest dość dużo, więc poniżej przybliżamy wybrane z nich.

Wśród obiektów sakralnych możemy znaleźć zarówno bogate i potężne katedry, jak i skromne, drewniane kościoły. Oba rodzaje zasługują na uwagę i skrywają ciekawe historie. Podążając ich śladem, możemy również zwiedzić sporą część kraju.

Zobacz wideo Skradziony zabytkowy samochód odzyskany przez policjantów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polskie budowle sakralne. Przykłady, które zyskują uznanie w kraju i nie tylko

Pierwszą pozycją w naszym zestawieniu jest kościół w Dębie Podhalańskim św. Mikołaja Archanioła. Na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorny, ale jego wartość kulturowa została doceniona nawet w skali światowej i znalazł się on na liście UNESCO. Ten drewniany kościółek to przykład gotyckiej architektury. W jego wnętrzu możemy zobaczyć m.in. gotycko-renesansowe polichromie oraz drewniany krucyfiks z drugiej połowy XVI wieku. Co ciekawe, przy budowie budynku nie użyto ani jednego gwoździa.

 

Pozycją obowiązkową dla wszystkich osób zainteresowanych zabytkami sakralnymi jest również Zespół Klasztorny w Leżajsku. Jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w naszym kraju. Położony jest w północnej części województwa podkarpackiego, w dolinie Sanu. Początki tej budowli sięgają pierwszej połowy XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje tu obraz Matki Boskiej Leżajskiej, która jest opiekunką rycerzy kresowych. Odwiedzających świątynie zachwycają także organy wykonane w XVII wieku. Warto dodać w tym miejscu, że instrument zachował się w doskonałej kondycji i wciąż działa, poruszając słuchaczy piękną muzyką.

Zabytki sakralne w Polsce. Idealne propozycje na jesienny weekendowy wyjazd

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu to przykład architektury gotyckiej, a jest nim katedra we Fromborku, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim. Najcenniejszym elementem wystroju jest późnogotycki ołtarz z XVI wieku. Co ciekawe, to właśnie tutaj Mikołaj Kopernik podobno odkrył, że Ziemia kręci się wokół Słońca. Astronom jest nawet pochowany w podziemiach świątyni.

Na koniec warto wspomnieć o Katedrze w Kamieniu Pomorskim. Tutaj ponownie czeka na nas zapierający dech w piersiach wystrój, liczne cenne dzieła gotyckie, organy z XVII wieku, a także barokowe zabytki. W podziemiach natomiast znajdują się groby biskupów i książąt pomorskich. Budynek ten wyróżnia się nie tylko jako zabytek sakralny, jest to bowiem też jedna z pierwszych budowli w Polsce zbudowana z cegły.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA