"Chłopi" to jedno z najważniejszych dzieł Władysława Reymonta, a dziś znów mówi się o nim wiele. Wszystko za sprawą najnowszej filmowej adaptacji powieści, która odnosi ogromne sukcesy, ponieważ została nawet wybrana na oficjalnego reprezentanta Polski do Oscara 2024 w kategorii filmu międzynarodowego. Fabuła toczy się w dziewiętnastowiecznej wsi Lipce, którą można zlokalizować na polskiej mapie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wieś Lipice znajduje się pomiędzy Skierniewicami a Łodzią i została założona w XIV wieku, a konkretnie w 1338 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. Lipce Reymontowskie przyjęły swoją dzisiejszą nazwę w 1983 roku - wcześniej określano je po prostu Lipicami. Sam Władysław Reymont mieszkał tam przez kilka lat - w okresie od 1888 do 1891 roku - i zapewne dlatego postanowił, że dobrze mu znana wieś będzie centrum wszelkich wydarzeń. Jako 21-latek pracował w Lipicach jako dróżnik Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, która łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Do dziś nieopodal wsi stoi także dom, w którym miał okazję mieszkać. Ci, którzy o tym fakcie wiedzą, chętnie odwiedzają to miejsce, aby na własne oczy zobaczyć wszystko to, co stało się inspiracją dla mistrza.
Osoby, które wybiorą się do Lipic, z pewnością zauważą, że to miejsce jest niemalże całkowicie powiązane z twórczością Władysława Reymonta. Znajdują się tutaj aż cztery rzeźby, przedstawiające polskiego pisarza i noblistę. Na tym jednak nie koniec. W Lipicach jest również Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta, Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta, a także główna ulica nazwana na jego cześć. Najważniejszą atrakcją jest jednak Zagroda Ludowa, w której mieści się obecnie Centrum Reymontowskie. To skansen, na teren którego przeniesiono pozostałości dawnego budownictwa zagrodowego, odtworzono dwa budynki mieszkalne, oborę, stodołę oraz spichlerz, dzięki czemu można na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie chłopów. Co więcej, miłośnicy postaci Macieja Boryny mogą odwiedzać jego symboliczny grób na lipieckim cmentarzu. W Lipicach warto zwrócić uwagę także na: