Polak wśród laureatów anty-Nobla: za lizanie skał. Nagrody Ig Noble 2023 właśnie zostały przyznane

Po raz 33 Uniwersytet Harvarda przyznał Ig Noble, zwane potocznie anty-noblami oraz "szalonymi noblami". Wśród zdobywców statuetek znalazł się brytyjski naukowiec polskiego pochodzenia. Jest laureatem z zakresu chemii i geologii. Udało mu się wyjaśnić, dlaczego naukowcy liżą skały.

Nagrody Ig Noble zostały wymyślone w 1991 roku i stały się dość nietypowym odpowiednikiem klasycznych Nagród Nobla. Otoczka tego wydarzenia jest dość interesująca. Laureaci często występują w dość niestandardowych strojach, a ich prace dotyczą zabawnych, lecz równie istotnych kwestii

Zobacz wideo Czy masz zaufanie do mediów? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nagrody Ig Noble 2023. Jednym ze zwycięzców jest naukowiec polskiego pochodzenia 

Zdaniem pomysłodawców konkursu Ig Noble, tutaj każdy pomysł jest "śmiechu warty", jednakże nie oznacza to, że nie jest potrzebny. Jedna z tegorocznych nagród - kategoria geologia i chemia - trafiła w ręce brytyjskiego geologa dr Jana Zalasiewicza, pracującego na uniwersytecie w Leicaster. Zalasiewicz podjął się napisania pracy pt. Eating Fossils", czyli tłumacząc na język polski "Jedząc kamienie". W swoich rozważaniach próbował zrozumieć, dlaczego wielu naukowców ma zamiłowanie do lizania skał. Tytuł jego tekstu został opublikowany w naukowym czasopiśmie „The Paleontological Association Newsletter". Wybór tematyki raczej nie powinien dziwić, ponieważ geolog na co dzień zajmuje się głównie badaniem czwartorzędowych i paleozoicznych skał osadowych. Jak informuje portal National Geographic, w jego mniemaniu lizanie skał ma swój cel - moczenie powierzchni sprzyja dostrzeganiu wcześniej niewidocznych detali. Ich smak jest również bardzo ważny, ponieważ dostarcza wstępnych informacji dotyczących składu chemicznego. 

Rozdanie nagród Ig Noble 2023. Kto jeszcze otrzymał wyróżnienie? 

Dr Jan Zalasiewicz nie jest jedynym laureatem, na wydarzeniu wręczono także następujące nagrody

  • kategoria inżynieria mechaniczna - za "ożywienie" martwych pająków przez międzynarodowy zespół, 
  • kategoria literatura - badacze sprawdzili, jak czuje się osoba, która powtarza wielokrotnie to samo słowo, 
  • kategoria edukacja - naukowcy zbadali zjawisko nudy wśród uczniów i nauczycieli, 
  • kategoria medycyna - międzynarodowy zespół anatomów policzył liczbę włosów w nosie martwych ludzi, 
  • kategoria psychologia - eksperci sprawdzili, ile osób spojrzy w górę, gdy zobaczą kogoś, kto robi dokładnie to samo, 
  • kategoria komunikacja - badania na temat ludzi, którzy są specjalistami w mówieniu wspak, 
  • kategoria żywienie - naukowcy z Japonii sprawdzili, jak na smak posiłków wpływa korzystanie z elektronicznych pałeczek i słomek. 

Kategorii było znacznie więcej, a całe wydarzenie można śledzić online. Od czasów pandemii koronawirusa zrezygnowano z udziału publiczności. 

Więcej o: