Turyści mają kolejny powód, aby odwiedzić Kraków. Smoczy szlak zachwyci dorosłych i dzieci

Jak wygląda smok wawelski, wie chyba każdy, kto choć raz miał okazję odwiedzić Kraków. Okazuje się jednak, że niebawem w mieście tym znajdzie się więcej atrakcji nawiązujących do tego legendarnego potwora. Chodzi tu o smoczy szlak. Zdradzamy, kiedy dokładnie będziemy mogli go podziwiać.

Kraków już wkrótce czeka prawdziwa inwazja smoków, przy czym te konkretne stwory będą całkiem sympatyczne i zupełnie niegroźne. Smoczy szlak to seria wyjątkowych figur, które będzie można znaleźć na terenie miasta. Powstaje on w ramach projektu zgłoszonego przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Jak będą wyglądały smoki i gdzie dokładnie się ukryją?

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kraków: atrakcje dla dzieci i dorosłych. Smoczy szlak w Krakowie wkrótce umili zwiedzanie miasta

Jak informuje portal Kraków.pl, montaż pierwszych figur smoków rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, czyli po 19 listopada. Wśród nich znajdziemy Smoka Geodetę, Turystę, Malarza, Smoka z Rybą, z Latawcem i z Mapą. Wszystkie mają mieć wysokość od 35 do 50 centymetrów i ważyć po około 25 kilogramów. Figurki zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna zostaną umieszczonych w Dzielnicy XIII Podgórze i V Krowodrza, a dokładnie przy kładce o. Bernatka, kolorowych schodach przy ul. Tatrzańskiej, przy Szkole Podstawowej nr 29, na placu Axentowicza, a także w parku Krakowskim i parku Jordana.

Krakowskie potwory nie będą ani ziały ogniem, ani też nie będą szczególnie groźne. Będą za to nawiązywać do miejsc, w których znajdą domy. W jaki sposób? Krakowianie i goście na pewno z łatwością rozszyfrują te nawiązania

- czytamy w komunikacie na Kraków.pl. Figury smoków są przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są natomiast prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. W sumie planowane jest rozmieszczenie w mieście aż 18 smoków, a wszystkie lokalizacje są wybierane z troską o przestrzeń i kulturowy krajobraz Krakowa. Atrakcja ta będzie jednak niewątpliwie miłym urozmaiceniem, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

 

Nowe atrakcje w Krakowie to nie pierwszy taki szlak turystyczny. Te miasta też mają swoje figury

Główną inspiracją smoczego szlaku jest najprawdopodobniej miłość krakowian do smoka wawelskiego, choć można przypuszczać, że sam pomysł podpatrzyli w innych polskich miastach. Podobne atrakcje znajdują się bowiem we Wrocławiu, Gdańsku, Kołobrzegu czy Toruniu. Figury różnią się oczywiście pomiędzy miejscowościami, nawiązując do lokalnej kultury i tradycji. Przykładowo we Wrocławiu są to krasnale, a w Gdańsku lwy. Choć mogą wydawać się one niepozorne, to ich dostrzeżenie zawsze sprawia radość i dodaje tradycyjnemu zwiedzeniu element przypominający niemal poszukiwanie skarbów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA