Niewiele osób wie o tym bajkowym zamku. Budowla zachwyca pięknym wystrojem i skrywa niejedną tajemnicę

Najpiękniejsze zamki w Polsce nie zawsze są dobrze znane turystom. Czasami skrywają się one w mniej popularnych zakątkach naszego kraju i czekają na odkrycie. Jeden z nich znajduje się w niewielkiej miejscowości w województwie podkarpackim. Dlaczego warto wybrać się w te strony i go odwiedzić?

Łańcut to miasto położone na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Choć atrakcji turystycznych tu nie brakuje, to wśród nich niewątpliwie wyróżnia się zamek w Łańcucie. Miejsce to jest pozycją obowiązkową do odwiedzenia, jeśli tylko znajdziemy się w okolicy. Będzie to okazja do poznania ciekawej historii, a i miłośnicy przyrody znajdą tu coś dla siebie.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zamek w Łańcucie: historia wyjątkowej atrakcji Podkarpacia. Budowla przeszła wiele zmian

Zamek w Łańcucie powstał w pierwszej połowie XVII wieku, a konkretnie w latach 1629-1642. Jego pomysłodawcą był Stanisław Lubomirski i początkowo zamek był pałacem-fortecą, czyli łączył w sobie funkcję mieszkalną i obronną. Zmieniło się to dopiero w XVIII wieku, kiedy to Izabela z Czartoryskich Lubomirska zadecydowała o przebudowie. Stała się ona wówczas zespołem pałacowo-parkowym i taką postać ma do dzisiaj. Nie zawsze jednak utrzymywał on swoją świetność. Wiek XVIII to także czas, gdy zamek w Łańcucie zaczął popadać w ruinę. Na gruntowny remont wraz z modernizacją musiał czekać do XIX wieku. W tym samym czasie właścicielami posiadłości został ród Potockich. Warto też przy tym zauważyć, że gdy hrabia Potocki opuścił zamek po II wojnie światowej i wyjechał do Szwajcarii, z zamku zniknęło wiele cennych przedmiotów. Niemniej pozostałe elementy wnętrz wciąż robią ogromne wrażenie, o czym każdy może przekonać się osobiście.

Łańcut zamek: zwiedzanie możliwe jest przez większość roku. Warto pomyśleć o rezerwacji

Zamek w Łańcucie znajduje się przy ulicy Zamkowej 1. Wejście na jego teren jest płatne, a zakupu biletu możemy dokonać w kasie, choć wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z opcji online, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych kolejek. Podstawowa oferta gwarantuje nam wstęp na pierwsze piętro zamku, a także do stajni i wozowni. Dostępne dla zwiedzających są również drugie piętro zamku, łaźnie rzymskie, wystawa sztuki cerkiewnej z ikonami, a także storczykarnia oraz park przyzamkowy, czyli wspomniane na wstępie atrakcje dla miłośników przyrody. Należy jednak podkreślić, że każda z tych opcji wymaga zakupu osobnego biletu. Zwiedzanie zamku możliwe jest z przewodnikiem lub z tzw. audio guidem. Jeśli zaś chodzi o dokładne godziny otwarcia, najlepiej jest to sprawdzać bezpośrednio na oficjalnej stronie, zwłaszcza że w wybranych terminach atrakcja może być niedostępna dla turystów.

Więcej o: