Tytułowa "perełka" to uzdrowisko Wapienne, czyli niewielka wieś położona jest w Beskidzie Niskim w pobliżu Gorlic. Według portalu Polska w liczbach w 2021 roku zamieszkiwało ją zaledwie 148 osób. Z miejscem tym wiąże się też burzliwa historia i choć niejednokrotnie wydawało się, że nastąpił koniec Wapiennego, to wieś się nie poddaje. Dzisiaj stopniowo docenia ją coraz większe grono turystów, choć tłumów tu na pewno nie uświadczymy, więc spokój podczas wypoczynku mamy zagwarantowany.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wapienne zostało założone w 1546 roku i początkowo osada była zamieszkiwana przez Łemków, czyli grupę etniczną identyfikującą się jako część narodu rusińskiego. Pierwsze próby wykorzystania leczniczego tutejszych wód wiążą się natomiast z XVII wiekiem, kiedy to leczono tu choroby weneryczne. Wieś była dwukrotnie niszczona przez pożary. Pierwszy miał miejsce w 1874 roku, a drugi w 1894 roku. Odbudowę rozpoczęto na początku XX wieku, ale niestety kolejne zniszczenia przyniosły I i II wojna światowa. Za miejscowość uzdrowiskową Wapienne zostało oficjalnie uznane w 1986 roku, jednak jego prawdziwy rozkwit zaczął się dopiero nieco ponad 10 lat temu.
W latach 2010-2014 uzdrowisko Wapienne przeszło kompleksową rewitalizację i wybudowano tu nowy dom zdrojowy z pijalnią wód. W ośrodku w celach leczniczych wykorzystuje się średnio zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowe, a także borowinę. Oferowane zabiegi są kierowane przede wszystkim do osób cierpiących na schorzenia reumatyczne, skórne, neurologiczne, metaboliczne, a także wyczerpanie i przewlekły stres. Na co zaś mogą liczyć pozostałe osoby?
Ogromną zaletą Wapiennego jest bliskość przyrody, czyste powietrze i spokojna atmosfera. Warunki te są niezwykle korzystne dla wspomnianych pacjentów cierpiących z powodu wyczerpania i przewlekłego stresu, choć oderwanie się od codziennego zgiełku może wpłynąć korzystnie na nas wszystkich. Ponadto czas urozmaicą nam tu również wycieczki rekreacyjne, krajoznawcze i historyczne. Wśród atrakcji związanych ze wsią i jej okolicami można wymienić m.in. Rezerwat skalny Kornuty, Diabli Kamień, szlak architektury drewnianej i stacja narciarska z wyciągiem.