To nie jest najpopularniejsze uzdrowisko w Polsce. Mimo to przyciąga liczne grono kuracjuszy i turystów

Wałbrzych i Zamek Książ to miejsca, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Nieopodal znajduje się jednak też mniej znany zakątek, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Jeśli chodzi o uzdrowiska w Polsce, jest to jedna z ciekawszych opcji do rozważania. O jakiej miejscowości na Dolnym Śląsku mowa?

Uzdrowisk na Dolnym Śląsku nie brakuje, więc nie wszystkie z nich są w stanie się wybić i zyskać należytą uwagę. Przykładem tego jest Szczawno-Zdrój, czyli miasto uzdrowiskowe położone w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach środkowych, a konkretnie na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Pogórza Wałbrzyskiego. Czym dokładnie zachwyca podróżnych, którzy mają okazję tu zawitać?

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z czego słynie Szczawno-Zdrój? Urokliwe uzdrowisko na Dolnym Śląsku

Początki Szczawna-Zdroju jako uzdrowiska są związane ze słynnym śląskim rodem Hochbergów, którzy przez wiele stuleci władali wspomnianym na wstępie pobliskim Zamkiem Książ. W 1599 roku nadworny lekarz Hochbergów potwierdził bowiem lecznicze właściwości szczawieńskich wód i tym samym zapoczątkował rozwój tego miejsca jako centrum kuracyjnego. Na bardziej przełomowe zmiany trzeba było jednak poczekać do 1815 roku, kiedy to wieś została oficjalnie przekształcona w uzdrowisko.

Szczawno-Zdrój zyskało na popularności w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to dzięki Augustowi Zemplinowi rozbudowano uzdrowisko i w miejscowości powstał teatr i park zdrojowy. Na początku XX wieku z kolei z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga, księcia von Pless wybudowano wytworny "Grand Hotel" z wyjątkowym polem golfowym, które przyciągało znanych golfistów z całej Europy. Dziś zabytki te urozmaicają pobyt kuracjuszom i nie tylko, ponieważ Szczawno-Zdrój może odwiedzić każdy.

Pijalnia wód Szczawno-Zdrój to tylko jedna z atrakcji w tym uzdrowisku. Atrakcje, które warto zobaczyć

Niewielkie rozmiary Szczawna-Zdrój niosą ze sobą sporo zalet. Poza ciszą i spokojem należy wymienić tu także niewielką odległość wielu atrakcji od centrum. Przechodząc jednak do konkretów, zwiedzanie warto zacząć od Hali Spacerowej, czyli najbardziej rozpoznawalnego punktu uzdrowiska. Przylega do niej Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie możemy spróbować jednej z czterech wód mineralnych: Mieszka, Dąbrówki, Marty i Młynarza. Samo wnętrze zabytkowego budynku też zresztą robi duże wrażenie. Nie możemy oczywiście pominąć wspomnianych już Parku Zdrojowego imienia Henryka Wieniawskiego i "Grand Hotel", w którym obecnie znajduje się Dom Zdrojowy. Na naszej liście zwiedzania powinny znaleźć się również m.in. Wieża Anny, Park Szwedzki czy Dworzysko. Dostępne są tu też liczne i piękne szlaki turystyczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA