Polskie miasto znowu docenione. Jest idealne na weekend. Zostawiło w tyle nawet Paryż i Berlin

Polska znów została doceniona za granicą. Brytyjczycy stworzyli ranking najlepszych miejsc w Europie na krótką wycieczkę i to właśnie polskie miasto znalazło się na pierwszym miejscu. Prześcignęło znane europejskie stolice, takie jak Paryż czy Berlin.

Europa jest pełna wspaniałych miast z ciekawą historią i kulturą, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Niektóre miejsca da się obejrzeć podczas krótkich, weekendowych wypadów, a śledząc oferty linii lotniczych, można natrafić na naprawdę atrakcyjne ceny biletów. Jeśli marzy ci się kilkudniowa wycieczka w zupełnie inny region kontynentu, ale nie masz pomysłu, dokąd się udać, sprawdź ranking portalu Which?. Brytyjczycy wybrali najciekawsze miejsca w Europie, a na pierwszym miejscu znalazło się polskie miasto.

Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dokąd jechać na weekendowy wypad? Brytyjczycy znów pokochali Polskę

Portal Which? każdego roku tworzy ranking najlepszych europejskich miast na tzw. "city-break", czyli krótki wypad z dala od swojego miejsca zamieszkania. W ankiecie udział wzięło 1600 Brytyjczyków, którzy ocenili swoje doświadczenia z 31 miast europejskich. Każdą lokalizację można było ocenić od 1 do 5 w siedmiu kategoriach:

  • jedzenie i napoje,
  • zakwaterowanie,
  • zabytki i atrakcje kulturalne,
  • zakupy,
  • łatwość poruszania się,
  • brak tłumów,
  • stosunek jakości do ceny.

Po podsumowaniu głosów okazało się, że na pierwszym miejscu znalazły się aż dwa miasta z wynikiem 92 proc. - pierwszym z nich jest hiszpańska Walencja, a drugim nasz Kraków. To już czwarty raz, gdy Brytyjczycy doceniają to polskie miasto. 

Najlepsze miejsca na weekendowy wypad za miasto. Popularna stolica daleko w tyle

Podczas gdy Walencja została uznana za najlepszą nadmorską miejscowość w Europie, Kraków uwiódł Brytyjczyków przede wszystkim swoimi cenami. Przeciętny koszt za jedną noc w hotelu wyniósł tylko 65 funtów, podczas gdy w innych miejscowościach ceny znacznie przekraczały 100 funtów. Zarówno w Krakowie, jak i w Walencji na pięć gwiazdek oceniono jedzenie i napoje oraz zabytki i atrakcje kulturalne. W kategorii zakupów i braku tłumów polskie miasto otrzymało tylko trzy gwiazdki, natomiast na cztery oceniono łatwość poruszania się i stosunek jakości do ceny. Walencja została oceniona nieco wyżej w kwestii zakupów, jednak średnia cena za noc w hotelu wyniosła aż 113 funtów. Na drugim miejscu z wynikiem 91 proc, znalazł się Sztokholm (Szwecja), a na trzecim zremisował niemiecki Berlin, Funchal w Portugalii i hiszpańska Sewilla. Zaskakuje wynik Paryża, jednego z najpopularniejszych europejskich miast. Zajął dopiero 12. miejsce, na co mogła wpłynąć przeciętna cena noclegu, która wyniosła aż 208 funtów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA