Jeśli planujesz wyjazd w góry, uważaj. Zamknięto popularne szlaki turystyczne. Jest niebezpiecznie

Wybierając się w góry, należy regularnie sprawdzać prognozy pogody. Po intensywnych opadach deszczu jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym został zamknięty. Rwąca rzeka zalała trasę, w innych miejscach wydano zagrożenie lawinowe.

Zimowa pogoda w górach może być bardzo niebezpieczna. Nie chodzi tylko o lód i śnieg uniemożliwiające wejście na niektóre szczyty, ale także o roztopy. Temperatura na dworze niedawno zaczęła wzrastać, dodatkowo pojawiły się intensywne opady deszczu, przez co popularny szlak turystyczny został zalany. Z tego względu Karkonoski Park Narodowy wydał szybko ważne oświadczenie.

Zobacz wideo Szybko zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce

Zamknięto popularny szlak turystyczny. Rzeka zalała drogę

W poniedziałek 5 lutego na facebookowym profilu GOPR Karkonosze pojawił się ważny komunikat. Z uwagi na pogodę i intensywne opady, jakie ostatnio nawiedziły Polskę, rzeka Kamienna wezbrała zalewając przy tym popularny szlak turystyczny. W związku z tym zdecydowano się na zamknięcie trasy, ponieważ wędrówka byłaby bardzo ryzykowna.

Uwaga Turyści wybierający się zobaczyć wodospad Szklarki. W związku z dużymi opadami i znacznym wzrostem poziomu wody, szlak zielony prowadzący do schroniska Kochanówka został zamknięty. Miejcie to na uwadze i przestrzegajcie zakazów wydawanych przez Karkonoski Park Narodowy

- czytamy w mediach społecznościowych. Informacja dotyczyła dokładnie fragmentu od punktu informacyjno-kasowego parku do Betonowego Mostu. Oznacza to, że zobaczenie wodospadu Szklarki pod Szklarską Porębą było niemożliwe.

Te szlaki są obecnie zamknięte. Wszystko przez trudne warunki pogodowe

Dziś sytuacja nieco się poprawiła, dlatego władze Karkonoskiego Parku Narodowego zdecydowały się na ponowne otwarcie szlaku zielonego. Mimo wszystko warto zachować ostrożność i przed wyruszeniem w w góry należy sprawdzić prognozy pogody. Profile KPN w mediach społecznościowych również na bieżąco informują o stanie tras. We wczorajszym poście GOPR Karkonosze zamieszczono także link do interaktywnej mapy z zamkniętymi szlakami. Są one oznaczone kolorem czerwonym. Mapa jest codziennie aktualizowana. W związku z zimową pogodą i zagrożeniem lawinowym na ten moment zamknięto poszczególne trasy:

  • szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki,
  • szlak żółty przez Biały Jar od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym,
  • szlak niebieski Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki,
  • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia,
  • szlak zielony ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem,
  • szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów,
  • szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy,
  • szlak czerwony trawersujący stoki Wielkiego Szyszaka od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem,
  • szlak czerwony nad krawędzią Kotła Małego Stawu.

Na stronie KPN można znaleźć informacje na temat alternatywnych ścieżek w powyższych miejscach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA