Polska atrakcja UNESCO otwiera się na turystów. Śląsk już wkrótce zyska nową turystyczną perełkę

Na Śląsku ruszą prace renowacyjne nad obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stacja Wodociągowa Staszic przestanie być tylko obiektem historycznym, a stanie się instytucją kulturalną. Trwa proces przystępowania.

W jednym ze śląskich miast już nie długo będzie czekała na nas niesamowita atrakcja. Władze chcą  przekształcić historyczny szyb w dostępną dla każdego instytucje kultury. Podczas odwiedzin będziemy mogli zobaczyć takie rzeczy, jak maszyny parowe czy podziemne komory w tej niezwykłej atrakcji UNESCO.

Zobacz wideo Halicki: Kukła Judasza na liście UNESCO to prowokacja

Stacja Wodociągowa Staszic zostanie otwarta dla zwiedzających. Renowacje są już planowane

W 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały kopalnie rud ołowiu, cynku i srebra wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Ta zlokalizowana na Śląsku atrakcja jest jednym z najnowszych polskich obiektów, które miały zaszczyt znaleźć się w tym ekskluzywnym zestawieniu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że już wkrótce turyści będą mogli na żywo zobaczyć wnętrze jednego z budynków, który wchodzi w skład kompleksu w Tarnowskich Górach. Zarząd województwa śląskiego wraz z władzami Tarnowskich gór podjęli decyzję o realizacji projektu, którego celem ma być otworzenie Szybu Staszic, nowej instytucji kultury, którą tworzą Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Miasto Tarnowskie Góry i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Niegdyś nazywany "Adolfem" szyb wydrążony został w 1796 roku na głębokość 21 metrów. Przez wiele lat służył do transportu urobku z pogłębiania pobliskich komór wydobywczych. 

Na otwarcie jeszcze trochę poczekamy. Władze planują przyciągnąć turystów

Co więcej, odwiedzający będą mieli okazje przyjrzeć się między innymi podziemnym komorom, w których znajdziemy zabytkowe maszyny parowe. Pod dzierżawę instytucji podlegał będzie obszar stacji wodociągowej zaczynającej się w Górnośląskim przedsiębiorstwie Wodociągów S.A. Natomiast jeśli chodzi o część obiektu z podziemnymi halami, to podlegać będzie pod nową instytucję z dostępem do infrastruktury wodnej dla GPW S.A. Realizacja projektu ma za zadanie stać się modną instytucją kulturalną miasta, która będzie przyciągać nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Niestety na końcowy produkt przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Nie jest jeszcze znany termin zakończenia inwestycji, jednak w 2028 roku zakończy się umowa pomiędzy trzema podmiotami na prowadzenie tej instytucji, ale termin ma być przedłużany. Mimo wszystko atrakcje z Tarnowskich Gór będą miały za zadanie zainteresować turystów tym regionem w Polsce. W naszym kraju znajdziemy kilka obiektów objętych patronatem UNESCO, jak na przykład zamek krzyżacki w Malborku, średniowieczne miasto w Toruniu czy hala Stulecia we Wrocławiu, to atrakcje z Tarnowskich Gór nie należą do najpopularniejszych. Jest to spory błąd, ponieważ są one niemal tak interesujące jak słynna już Kopalnia Soli w Wieliczce, która w końcu po trzech latach ponownie uruchomiła jedną ze swoich najpopularniejszych tras. Szyb Staszic ma to jednak zmienić i przyciągnąć turystów na Śląsk.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.