O tej polskiej "perełce" mało kto słyszał. To malownicze miejsce znalazło się na liście UNESCO

Zamiast spędzać weekend przed telewizorem, ruszaj na odkrycie wyjątkowego miejsca - Parku Mużakowskiego. To niesamowite miejsce zwabia do siebie turystów jeziorami z kolorową wodą, przepięknymi kwiatami i okazałymi zamczyskami. To idealne miejsce na jednodniowy wypad za miasto.

Pogoda z dnia na dzień robi się coraz ładniejsza, a to oznacza, że warto zacząć planować weekendowe wyjazdy. Wiele osób lubi organizować tzw. city-break, czyli krótki wypad za miasto, podczas którego można zwiedzić zupełnie inne zakątki świata lub najbliższej okolicy, odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od miejskiego zgiełku. Jednym z takich miejsc, nieco niedocenianym w Polsce, jest Park Mużakowski.

Zobacz wideo Mikołaj Dorożała o stworzeniu nowego parku narodowego: Jesteśmy po pierwszych konsultacjach, są bardzo pozytywne sygnały

Z czego słynie Park Mużakowski? W tym miejscu poczujesz się jak w bajce

Park Mużakowski zapewne jest doskonale znany mieszkańcom województwa lubuskiego. Leży po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, w powiecie żarskim, a przez jego środek przebiega granica między Polską a Niemcami. Obszar znajduje się na powierzchni 728 ha, co czyni go największym parkiem w stylu angielskim w Polsce, a w 2004 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polska część jest zarządzana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, a niemiecką zajmuje się Fundacja Fürst Pückler Park Bad Muskau, której siedziba znajduje się w Oranżerii w samym parku. Ogród został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Szlachcic poświęcił na jego rozbudowę 30 lat życia i swój cały majątek, ale wygląda na to, że starania się opłaciły. Całość wygląda imponująco, a na terenie parku znajduje się wiele ścieżek i atrakcji dla zwiedzających.

Dlaczego warto odwiedzić Park Mużakowski? Największe atrakcje w okolicy

Park Mużakowski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa". Całość jest zanurzona w gęstym lesie pełnego zieleni i licznych zbiorników wodnych. Są to sztuczne jeziora, powstałe po eksploatacji węgla brunatnego, glin, piasku i żwiru. Z tego względu woda przybiera niesamowite kolory. Przykładowo zbiornik "Afryka", którego nazwa wzięła się od kształtu przypominającego ten kontynent, jest pomarańczowo-czerwony, Staw Kołkowy ma wodę brązową, a jezioro w Bronowicach przybiera intensywnie turkusowy kolor. Po parku można poruszać się pieszo, ale wiele osób decyduje się na wycieczki rowerowe. Znajduje się tam wiele tras, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Warto też zwrócić uwagę na okazałą roślinność i porastające ścieżki kwiaty. Podczas gdy polska część jest nieco dzika i obszerna, Niemcy zagospodarowali duży fragment swojego terenu na kształt eleganckiego ogrodu. Szczególne wrażenie robi podwórko przed Nowym Zamkiem, wyróżniającym się różową fasadą.

Więcej o: