• Link został skopiowany

W tym kraju jest lokal, gdzie Polacy mogą jeść i pić za darmo. Za wszystko zapłacono 100 lat temu

Gdzie można dostać jedzenie za darmo? Bezpłatny posiłek podczas wakacji jest jak najbardziej możliwy, wystarczy tylko być Polakiem. Co prawda takie miejsce jest tylko jedno, ale i tak warto o nim wiedzieć. Być może pomoże nam to wybrać kierunek podróży.
Co zjeść w Serbii? Tutaj Polacy skosztują wszystkiego za darmo (zdj. ilustracyjne)
Fot. xbrchx / iStock

Ponoć w życiu nie ma nic za darmo i w zasadzie stwierdzenie to jest też prawdziwe w tym przypadku. Choć my za posiłek nic nie zapłacimy, to koszty zostały pokryte około stu lat temu przez pewnego polskiego lekarza. Sama restauracja znajduje się zaś w miasteczku Valjevo w Serbii, mniej więcej sto kilometrów od Belgradu. Doniesienia o niezwykłej ofercie dla naszych rodaków potwierdza nawet Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Belgradzie.

Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]

Co zjeść w Serbii? Tutaj Polacy skosztują wszystkiego za darmo

Kawiarnia-restauracja, która w sposób szczególny gości turystów z Polski, nazywa się Corner, a jej właścicielem jest Čorçe Momić. Post na jej temat został opublikowany na profilu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Belgradzie 7 marca tego roku.

Doskonała kawa, pyszna pizza i wspaniała rozmowa z Panem Čorçe Momić. Kiedy poprosiliśmy kelnera o rachunek, dostaliśmy odpowiedź - Hirszfeld zapłacił za to 100 lat temu!

- czytamy w jego treści. Opublikowano również zdjęcia, na których możemy zobaczyć restaurację z zewnątrz i część wnętrza. Kim jednak dokładnie był wspomniany Hirszfeld i jak to możliwe, że dokonał tak dużej opłaty? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie była ona pieniężna, a raczej symboliczna, przy czym to wcale nie uczyniło jej mniej wartościową.

Co odkrył Hirszfeld? Polski lekarz miał ogromny wpływ na rozwój nauk medycznych

Jak dowiadujemy się ze strony Instytutu Pamięci Narodowej, Ludwik Hirszfeld urodził się 5 sierpnia 1884 roku w Warszawie, a zmarł 7 marca 1954 roku we Wrocławiu. Był mikrobiologiem, immunologiem, twórcą polskiej szkoły immunologicznej, a także całkiem nowej dziedziny nauki: seroantropologii. Zajmuje się ona badaniem różnic serologicznych między ludźmi, np. częstością występowania grup krwi u poszczególnych grup etnicznych. Co więcej, we współpracy z Emilem von Dungernem odkrył i opisał prawa dziedziczenia grup krwi oraz wprowadził stosowane od 1928 roku oznaczania grup krwi (0, A, B i AB). Oznaczył też czynnik Rh i opracował koncepcję konfliktu serologicznego, a ponadto zajmował się transfuzjologią i opracował zasady bezpiecznego przetaczania krwi. Jeśli zaś chodzi o jego związek z Serbią, to zgodnie z informacjami na stronie Polskiej Akademii Nauk w czasie pierwszej wojny światowej Hirszfeld udał się właśnie do tego kraju, gdzie opanował wielką epidemię duru plamistego. Za swoje zasługi otrzymał najwyższe serbskie odznaczenia, a restauracja Corner do dziś wyraża swoją wdzięczność darmowymi posiłkami i napojami dla Polaków.

Więcej o: