Ta turystyczna "perełka" znajduje się tuż obok Świebodzina. Tu z krystalicznej wody wynurzają się wyspy

Gdzie pojechać nad jezioro w lubuskim? Choć z jeziorami w pierwszej kolejności kojarzą nam się Mazury, to zachodnia część naszego kraju też ma do zaoferowania piękne i ciekawe zbiorniki wodne. Jeden z nich położony jest niedaleko Świebodzina, a wyróżnia się trzema wyspami na swojej powierzchni.

Choć do lata wciąż pozostaje dużo czasu, to warto już teraz zacząć myśleć o tegorocznych podróżach podczas długich weekendów i nie tylko. Na szczególną uwagę zasługuje Jezioro Niesłysz położone w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. Jest ono dość dobrze znane turystom, ale jeśli dotąd nie mieliśmy okazji go odwiedzić, to rok 2024 będzie idealny, aby to zmienić. Atrakcji na miejscu nie brakuje.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jezioro koło Świebodzina z wyspami zachwyca turystów. To największe jezioro na Pojezierzu Łagowskim

Jak dowiadujemy się z portalu nieslysz.pl, Jezioro Niesłysz ma 4,7 kilometrów długości i 1,7 kilometra szerokości, a jego powierzchnia jest równa 486,2 hektara. Maksymalna głębokość zbiornika z kolei wynosi 34,7 metra. Te imponujące wymiary czynią je największym jeziorem na Pojezierzu Łagowskim. Co ciekawe, w przeszłości było jeszcze większe. Linia brzegowa jeziora jest urozmaicona wieloma zatokami i trzema wielkimi półwyspami, co tworzy jej nieregularny kształt. Uwagę odwiedzających przyciągają również trzy wyspy wynurzające się z wody o łącznej powierzchni 10,4 hektara. Zarówno wyspy, jak i otoczenie zbiornika są porośnięte drzewami, co pomaga odciąć się od świata i skupić się na pięknie przyrody - a będzie co podziwiać.

Jezioro Niesłysz odznacza się wyjątkowo czystą wodą, dzięki czemu zamieszkuje je wiele gatunków ryb. Spotkać tu można przede wszystkim leszcza, szczupaka, lina, wzdręgę, okonia, karasia pospolitego, płoć oraz karasia srebrzystego, ale też i krąpia, karpia, sielawę, suma europejskiego, węgorza, jazgarza oraz ukleję. Jeśli chodzi o ptaki, to zaobserwować tu możemy żurawia, czaplę, łabędzia niemego, a nawet bielika. Co ważne, jezioro jest objęte strefą ciszy, ale wcale nie oznacza to, że musimy ograniczyć się tu do wylegiwania na leżaku czy wypatrywania zwierząt przy pomocy lornetki. Co zatem możemy robić?

Jezioro Niesłysz: plaża zachęca nie tylko do leniuchowania. To miejsce jest rajem dla wędkarzy

Jezioro Niesłysz to ważny punkt turystyczno-rekreacyjny. W miejscowościach nadbrzeżnych znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, a na jeziorze uprawiane jest żeglarstwo rekreacyjne i wypoczynkowe. Kilka razy do roku możemy nawet trafić na regaty, a osoby początkujące w kilku punktach będą mogły skorzystać ze szkoleń. Nauki w tym miejscu mogą podąć się również osoby zainteresowane nurkowaniem. Miejsce to przyciąga też oczywiście wielu wędkarzy. Gospodarzem jeziora Niesłysz jest Gospodarstwo Rybackie Zbąszyń, a do połowu potrzebujemy odpowiedniego zezwolenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA