W Tatrach znowu niebezpiecznie. TPN apeluje do turystów: Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności

W ostatnich dniach pogoda w Tatrach płata figle turystom. Silne wiatry sprawiły, że na szlakach panują bardzo niebezpieczne warunki. Tatrzański Park Narodowy postanowił więc zaapelować do odwiedzających o zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk w górach.

Pierwsze dni kwietnia upłynęły wielu osobom na przyjemnych spacerach i przebywaniu wśród natury. Takiej możliwości niestety nie mieli wszyscy, ponieważ pogoda w kraju różniła się w zależności od regionu. Na południu Polski, w tym również w Tatrach, panowała wichura, która doprowadziła do wielu zniszczeń na trasach. Teraz Tatrzański Park Narodowy ponownie apeluje do turystów, by zachowali szczególną ostrożność. 

Zobacz wideo Szybko zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce

Pogoda: TPN ostrzega turystów. Wichura była tylko początkiem

Dokładnie 1 kwietnia 2024 r. na stronach oraz social mediach Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiły się komunikaty odradzające wyjścia w góry. Osoby, które przyjechały więc na święta wielkanocne w Tatry, z nadzieją na pospacerowanie po szlakach z pewnością mocno się zawiodły. Niestety, warunki atmosferyczne na południu Polski w regionie Tatr nie były najkorzystniejsze. Wichura doprowadziła do wielu szkód na trasach, co spowodowało zaniechanie sprzedaży biletów przez TPN. W efekcie wiatr powalił sporo drzew, które są aktualnie usuwane. Po dwóch dniach władze TPN postanowiły wznowić sprzedaż wejściówek, lecz teraz ostrzegają przed kolejnym niebezpiecznym zjawiskiem.

Tatrzański Park Narodowy ponownie apeluje do turystów. Na szlakach niebezpiecznie

Choć wichury w Tatrach już minęły, a konary powalonych drzew - tak jak wspominaliśmy - są systematycznie usuwane ze szlaków, to nadal na trasach jest niebezpiecznie. Na Facebooku Tatrzański Park Narodowy poinformował turystów o możliwości obfitych opadów deszczu i śniegu. Takie warunki mogą doprowadzić do powstawania okiści i łamania się gałęzi drzew, co może być zagrożeniem dla wędrowców. Właśnie dlatego TPN apeluje o zachowanie ostrożności i w miarę możliwości o przełożenie wyjścia w Tatry na inny dzień, gdy pogoda będzie sprzyjała.

Wiatr stracił na sile. W Tatrach spodziewamy się dzisiaj opadów deszczu ze śniegiem i śniegu, co może powodować powstawanie okiści oraz łamanie się gałęzi i większych konarów drzew. Wszystkich decydujących się na wyjście w Tatry prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Na szlakach występują utrudnienia w postaci powalonych drzew, które będą stopniowo usuwane

- poinformował turystów TPN na Facebooku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.