Jeśli nie chcesz w tym roku spędzać wakacji za granicą i wolisz poświęcić czas wolny na odkrywanie lokalnych "perełek", mamy dla ciebie świetną propozycję. Coraz większą popularnością cieszy się Lublin, nazywany przez wielu "perłą renesansu". Co więcej, docenili go nie tylko Polacy, ale także obcokrajowcy. Jak podaje portal lublin112.pl, to pierwszy tak wysoki udział turystów zagranicznych w historii. Co ich przyciągnęło do tego pięknego miasta? Okazuje się, że nie tylko zabytki.
Lokalny portal opublikował wyniki badań na temat liczby turystów odwiedzających Lublin w pierwszej połowie 2024 roku. Są to dane geolokalizacyjne gromadzone na zlecenie Miasta Lublin i Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin. Analizie poddano okres od stycznia do czerwca, czyli bez uwzględnienia pełnego sezonu letniego. Mimo to efekty są zaskakujące. Okazuje się bowiem, że do miasta przyjechało łącznie 810 tysięcy turystów, z czego aż 240 tysięcy stanowili obcokrajowcy. To ponad trzykrotnie więcej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Wówczas goście z zagranicy stanowili 9,5 proc., a teraz jest to aż 30 procent.
Lublin staje się coraz bardziej popularny nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dogodne połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze, sprawiły, że miasto stało się dostępne dla gości przybywających z różnych kierunków. Z pewnością, nie bez znaczenia pozostaje także szeroka oferta kulturalna, która stała się wizytówką naszego miasta. Teraz, w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 rozwijamy ją o kolejne wyjątkowe inicjatywy. Mamy nadzieję, że działania te zachęcą wielu nowych podróżnych do poznawania Lublina
- powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, cytowana przez lublin112.pl.
Z badań wynika, że Lublin najchętniej odwiedzali turyści z:
90 procent gości przyjeżdżało do miasta tylko na jeden dzień, natomiast spośród osób z wykupionym noclegiem aż 60 procent zostało na dwa dni. Z kolei wśród turystów lokalnych 54 procent zatrzymało się na co najmniej jedną noc. Na dłużej najchętniej zostawali goście z województwa mazowieckiego, podlaskiego, małopolskiego i śląskiego. Niezależnie od narodowości największy odsetek stanowili przyjezdni w przedziałach wiekowych 36-45 lat oraz 26-35 lat. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą Stare Miasto, Zamek Lubelski, deptak i Plac Litewski, Ogród Saski, Wieża Trynitarska z Archikatedrą Lubelską, Centrum Spotkania Kultur i Bazylika oo. Dominikanów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.