Zamek w Bolkowie, mimo że jest tylko jednym z wielu historycznych obiektów na Dolnym Śląsku, wyróżnia się bogactwem historii. Obiekt ten skrywa liczne tajemnice, które tylko czekają na odkrycie. Zainicjowane w lipcu 2024 roku prace archeologiczno-architektoniczne prowadzone przez zespół z Muzeum Karkonoskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego otwierają nowy rozdział w poznawaniu przeszłości tego miejsca.
Zamek w Bolkowie, będący oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, to miejsce o bogatej historii, które przyciąga nie tylko turystów, ale także specjalistów od konserwacji i archeologów. Rozpoczęty w lipcu kolejny sezon wykopalisk, prowadzony przez ekspertów z Muzeum Karkonoskiego oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przynosi zdumiewające wyniki. Naukowcy nie tylko odkrywają nowe artefakty, ale również weryfikują dane z badań przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych XX wieku, co pozwala na głębsze zrozumienie historii tego miejsca.
Okazuje się, że zamek Bolkowski to unikat w sakli europejskiej, a jednocześnie jedna z najmniej rozpoznanych średniowiecznych budowli obronnych. Już zeszłoroczne badania przyniosły spektakularne wyniki
- mówi dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Julita Zaprucka, w materiale wideo opublikowanym na oficjalnym profilu na Facebook.
Zrobiliśmy trzy wykopy badawcze w zeszłym roku. W tym roku kontynuujemy dwa z tych wykopów. Szczególnie interesujące rzeczy dzieją się na środku dziedzińca, przy wejściu do Domu Niewiast. Celem wykopu było odnalezienie studni zamkowej. Wiedzieliśmy, że gdzieś w tym miejscu powinna się ona znajdować. Już w zeszłym roku natrafiliśmy na liczne układy murów
- dodaje Tomasz Miszczyk z działu archeologicznego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Dotychczasowe prace archeologiczne w Zamku w Bolkowie przyniosły niezwykłe odkrycia, w tym fascynujące artefakty. Rzucają one nowe światło na historię tego miejsca i jego dawnych mieszkańców. Znaleziono nie tylko srebrne monety datowane na XVI wiek i średniowieczną kość do gry, ale także barokowe kafle z wizerunkami władców Polski i Danii. Dodatkowo naukowcom udało się zlokalizować pozostałości konstrukcji z różnych okresów historycznych, w tym średniowieczne groty bełtów kuszy, fragmenty ceramiki oraz szkła. Wszystkie te znaleziska znacząco wzbogacają dotychczasową wiedzę o zamku, ukazując jego bogatą przeszłość i głębokie związki z historią regionu oraz Europy.
Do tej pory uważano, że zamek wybudowany został w XIV wieku i należy jego powstanie wiązać z działalnością księcia Bolka I. Wyniki badań zarówno zeszłorocznych, jak i tegorocznych wskazują, że jednak zdecydowanie należy tę chronologię przesunąć do tyłu, do czasu księcia Bolka Rogatki
- informuje Tomasz Miszczyk.
Dzięki nowoczesnym metodom badawczym oraz zaangażowaniu zarówno lokalnych jak i międzynarodowych ekspertów, Zamek w Bolkowie nieustannie odsłania swoje sekrety, inspirując kolejne pokolenia do zgłębiania tajemnic przeszłości. Co jeszcze kryje ten zabytkowy obiekt? Czas pokaże, a każde nowe odkrycie będzie kolejnym rozdziałem w jego fascynującej historii.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.