Jak podaje serwis Wprost, odkrycia dokonali archeolodzy z Uniwersytetu w Innsbrucku w Austrii. Tablica została odnaleziona podczas wykopalisk, które miały miejsce na terenie jednego z najstarszych chrześcijańskich kościołów w tej części Europy. Według ekspertów jest to prawdziwy "cud", ponieważ jakiekolwiek przedmioty z okresu początkowego chrześcijaństwa są wyjątkowo rzadkie.
Odkrycia dokonano w południowej części Austrii, na terenie gminy Irschen. Tym, co ukazało się oczom naukowców, są kawałki pudełka o wymiarach około 20x30 cm wykonanego z kości słoniowej, które ukrywały się przed światem pod marmurowym ołtarzem. Wiele wskazuje na to, że na odnalezionej tablicy odwzorowano scenę przyjęcia 10 przykazań na górze Synaj przez Mojżesza. Co więcej, ozdobiono ją również wizerunkami świętych oraz naniesiono moment wniebowstąpienia Chrystusa. Eksperci są pewni, że znalezisko pochodzi z okresu początkowego chrześcijaństwa, co oznacza, że ma niemalże dwa tysiące lat.
Wiemy o około 40 skrzynkach z kości słoniowej tego typu na całym świecie, a ostatni raz odkryto jedną z nich podczas wykopalisk około 100 lat temu. Nieliczne istniejące skrzynki są albo przechowywane w skarbach katedralnych, albo wystawiane w muzeach. Zdajemy sobie sprawę, że takie coś zdarza się raz w życiu archeologa
- wyjaśnia Gerald Grabherr, który uczestniczył w wykopaliskach. Zdaniem naukowców odnaleziony przedmiot powstał najpóźniej 100 lat po tym, jak rzymski cesarz Konstantyn przeszedł na chrześcijaństwo i wydał w Mediolanie - w 313 roku przed naszą - edykt, który legalizował tę religię i sprawił, że więcej osób wykazywało się wobec niej ogromnym szacunkiem. Natomiast pudełko zostało rozbite i złożone w ołtarzu dopiero w późnej starożytności.
Choć przedmiot ma ogromne znaczenie dla wyznawców chrześcijaństwa, naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego ten obiekt powstał w kościele, który jakiś czas później został opuszczony. Pojawiły się również dyskusje na temat wydarzeń przedstawionych na odnalezionym przedmiocie, ponieważ nie wszyscy są przekonani do tego, że jest to moment przekazania 10 przykazań. Zdaniem wielu wykopane kawałki tablicy obrazują moment uderzenia laską w skałę, z której popłynęła woda. Pewne jest natomiast to, że na wykopanych kawałkach tablicy uwieczniono samych mężczyzn z brodami i w charakterystycznych długich szatach. Co więcej, badacze nie mają wątpliwości, że wyrzeźbione na ścianach pudełka wydarzenia nawiązują do Starego Testamentu.
Zakładamy, że jest to (...) przedstawienie scen ze Starego Testamentu oraz ich związek ze scenami z Nowego Testamentu
- tłumaczy Grabherr, cytowany przez serwis Arkeonews.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.