Czeska Szwajcaria to jeden z czterech parków narodowych na terytorium Czech. Wraz z sąsiadującą Szwajcarią Saksońską tworzy jeden ogromny obszar geograficzny, nazywany Łabskimi Piaskowcami. Zachodzące tam przez miliony lat procesy erozyjne doprowadziły do powstania niezwykłych formacji skalnych, którymi zachwycają się odwiedzający to miejsce turyści. Fragment parku można zobaczyć w filmowej adaptacji "Opowieści z Narnii".
Niewiele osób wie, że w niedalekiej odległości od Polski znajduje się miejsce zupełnie unikatowe - Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Zlokalizowany jest w północno-zachodnich Czechach, w Górach Połabskich.
Został utworzony w 2000 r., a jego powierzchnia wynosi ok. 79 km². Głównym celem parku jest ochrona unikalnych formacji geologicznych i geomorfologicznych. Na jego terenie zostały wytyczone liczne szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. Na wyznaczonych trasach jest możliwość uprawiania turystyki rowerowej, a w ściśle określonych miejscach - także wspinaczki skałkowej. Ze względu na różnorodność atrakcji, warto zaplanować tam pobyt na dłużej niż jeden dzień.
Brama Pravcička to symbol parku i miejsce, z którego najbardziej słynie Czeska Szwajcaria. Atrakcje w postaci przepięknych formacji skalnych są cechą charakterystyczną tego obszaru. Wspomniana brama to najpopularniejszy cel wycieczek. Można do niej dotrzeć ze wsi Hrensko, czyli punktu wypadowego do parku. Brama ma kształt łuku o rozpiętości ponad 26 m. Wejście na samą bramę jest zabronione, można ją podziwiać jedynie "z zewnątrz".
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że to właśnie Brama Pravcička "zagrała" w filmie "Opowieści z Narnii", czym również wsławiła Czeską Szwajcarię. Ceny wstępu na teren wokół tego miejsca są następujące:
Bilety warto rezerwować online, aby uniknąć kolejek.
Tuż obok Bramy Pravcičkiej znajduje się Sokole Gniazdo, ale nie jest to kolejna formacja skalna, których pełno w Czeskiej Szwajcarii. Wycieczka do tej części parku daje możliwość podziwiania wyjątkowej kompozycji architektonicznej. W 1881 r. z inicjatywy właściciela tamtejszych terenów - Edmunda Clary Aldringena - został wybudowany pałacyk, który miał służyć wędrowcom za miejsce odpoczynku. Budowla wygląda jak przyklejona do skały, nic zatem dziwnego, że ten urokliwy zakątek jest najczęściej fotografowanym miejscem w parku.
Z jakich innych atrakcji słynie Czeska Szwajcaria? Mapa parku obejmuje ciekawe punkty widokowe, które umożliwiają podziwianie tego dzieła natury z zupełnie innej perspektywy. Można wśród nich wymienić m.in.:
Oprócz pieszej wędrówki, jest jeszcze alternatywny sposób zwiedzania Parku Narodowego Czeska Szwajcaria - szlakiem wodnym. Odbywają się tam rejsy łodzią po wąwozach rzeki Kamenice - Wąwóz Dziki i Wąwóz Edmunda. Rejs trwa ok. 20 minut, a turyści zwiedzają park z perspektywy łodzi sterowanych przez flisaków. O dokładne szczegóły oferty warto zapytać wcześniej. W 2022 r. część parku została strawiona przez pożar, a w związku z odbudową działalność niektórych atrakcji może być zawieszona lub ograniczona.
Z uwagi na to, jak dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Czeska Szwajcaria, noclegi warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Kwaterę można zamówić online, posiłkując się ofertami dostępnymi na popularnych serwisach internetowych. Rozbudowana baza noclegowa znajduje się m.in. w miejscowości Hrensko i Jetrichovice.
Z uwagi na specyfikę terenu, jakim charakteryzuje się Czeska Szwajcaria, pogoda może być zmienna, co należy uwzględnić w swoim ubiorze. Najlepiej ubrać się warstwowo, co pozwoli na łatwe dostosowanie się do panujących warunków. Cień skał zawsze daje poczucie niższej temperatury, nawet przy panujących upałach.
Zobacz też: Sprawdź pochodzenie nazwiska w wyszukiwarce internetowej. Zajmie Ci to kilka minut