Majowe grzybobranie. Te grzyby już możesz spotkać na leśnej ściółce, ale nie wszystkie wolno zbierać

Fani grzybobrania wcale nie muszą z niecierpliwością czekać na jesień. Niektóre gatunki grzybów już zaczęły pojawiać się w lesie. Podpowiadamy, za jakimi okazami warto rozglądać się w maju. Jednak nie wszystkie grzyby mogą znaleźć się w naszym koszyku. Część z nich jest pod ochroną.

Nie trzeba czekać do późnego lata czy jesieni, aby wybrać się na grzybobranie. Część gatunków pojawia się już wiosną. Jakie grzyby będziemy mogli zbierać w maju 2023 roku? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie grzyby pojawiają się w maju. Kilka wiosennych gatunków, które można zbierać

Smardze są jednymi z najpopularniejszych wiosennych grzybów, które rosną w maju. Są to kruche i delikatne grzyby wymagające obróbki termicznej. Oprócz tego jak donosi deccoria.pl, w maju możemy znaleźć również pieczarkę łąkową. To dzika odmiana grzyba, którego często kupujemy w sklepie. Jest też do niego bardzo podobna. W maju zaczynają się również pojawiać borowiki ceglastopore. Najczęściej można je spotkać w górach pod jodłami i świerkami. Trzeba jednak uważać, żeby nie pomylić ich z borowikami szatańskimi, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Rozróżnić je możemy dzięki trzonowi, który w przypadku borowika szatańskiego jest czerwony. Jednym z mało popularnych, ale bardzo smacznych majowych grzybów jest łuskwiak zmienny. Początkowo jego kapelusz jest półkulisty, ale z czasem się rozkłada i jest prawie płaski. Grzyby te często występują w grupach oraz w pobliżu drzew i powalonych pni. Z kolei rzadko można je spotkać w lasach iglastych.

Nie wszystkie grzyby można zbierać. Przykłady gatunków chronionych

Podczas grzybobrania powinniśmy jednak pamiętać, że niektóre gatunki są w Polsce objęte ochroną. Ma to zabezpieczyć rzadko występujące grzyby przed wyginięciem. Takich gatunków nie wolno zrywać, przetwarzać, wprowadzać do obrotu ani wywozić za granice państwa. Lasy Państwowe przypominają również, że nie wolno zbierać grzybów na obszarach chronionych takich jak parki narodowe czy rezerwaty przyrody. Wspominają również, że nie można ingerować ani niszczyć siedlisk gatunków podlegających ochronie. Na liście grzybów chronionych znajdują się między innymi:

  • Borowik korzeniasty,
  • Smardz jadalny,
  • Smardz wyniosły,
  • Flagowiec olbrzymi,
  • Modrzewnik lekarski,
  • Soplówka jeżowata,
  • Soplówka jodłowa.
Więcej o:
Copyright © Agora SA