Ustna matura z języka polskiego. Wiemy, jak będzie wyglądało zaliczenie. Egzamin w formule 2015 i 2023

Tegoroczne matury rozpoczęły się 4 maja i potrwają aż do 23 dnia tego miesiąca. Za maturzystami już pisemne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych, ale czekają ich jeszcze matury z przedmiotów rozszerzonych oraz ustne. Wyjaśniamy szczegóły dotyczące matury ustnej z polskiego.

Po dwóch latach przerwy, w 2023 roku powróciły egzaminy ustne z języka polskiego i innego języka nowożytnego. Egzamin będzie odbywał w dwóch formułach, jednej z 2015 roku dla uczniów po gimnazjum i jednej z 2023 roku dla uczniów objętych reformą edukacji z 2017 roku. Jak będą wyglądać?

Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA] Wybierz serwis

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

CKE matura 2023. Ustny egzamin z języka polskiego 

Zmiany w formułach w przypadku matur ustnych nie są, aż tak znaczące, tak jak to miało miejsce, jeżeli chodzi o egzaminy pisemne. Jednak niektóre zasady przeprowadzania egzaminu uległy nowelizacji. Matura ustna z języka polskiego należy do obowiązkowych i składać się będzie z dwóch części. Łączny czas egzaminu wyniesie około 30 minut. Na egzaminie nie ma określenia poziomu, a uczeń musi osiągnąć przynajmniej 30 procent punktów możliwych do zdobycia, niezależnie od formuły, w której zdaje egzamin

Egzamin maturalny w tak zwanej nowej formule 2023 będzie podzielony na 2 części i łącznie ma trwać około 30 minut. Przez pierwsze 15 minut uczniowie będą przygotowywać swoją wypowiedź. Przez następny kwadrans, będą musieli wygłosić swój monolog i odpowiedzieć na pytania zadane przez komisję egzaminacyjną

Egzamin ustny w nowej i starej formule. Przebieg i zagadnienia na maturze 

Na maturze ustnej z języka polskiego zdający będą musieli wylosować zestaw egzaminacyjny, w którego skład wchodzić będą dwa zadania. Według wyjaśnień CKE:

  • Pierwsze zadanie oparte będzie na puli zadań jawnych i zawierać będzie zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej.
  • Drugie zadanie dotyczyć będzie zagadnienia związanego z dziełem sztuki, językiem lub literaturą. Maturzyści będą musieli je omówić na podstawie załączonego tekstu kultury, nieliterackiego lub literackiego.

Za poprawne wykonanie zadań egzaminacyjnych w nowej formule można otrzymać maksymalnie 30 punktów. Do zaliczenia egzaminu ustnego wystarczy natomiast zdobycie 9 punktów.

Na maturze ustnej z języka polskiego w tak zwanej starej formule, maturzyści będą musieli wylosować jedno zadanie egzaminacyjne składające się z tekstu o języku, ikonicznego lub literackiego oraz polecenia. Po 15 minutach przygotowania będą mieli kwadrans na wygłoszenie swojej mowy i odpowiedź na pytania zadane przez panel egzaminacyjny. W przypadku matury 2015 maksymalna liczba punktów, którą można zdobyć, wynosi 40, co oznacza, że próg zdawalności to 12 punktów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA