Już pojawiły się w polskich lasach. Lasy Państwowe apelują, aby pod żadnym pozorem nie brać ich do rąk

Wiosna na dobre zawitał już do Polski, co oznacza, że większość zwierząt wybudziła się ze snu. Jednym ze stworzeń, które ponownie pojawia się w lasach, jest pewien płaz. Leśnicy jednak ostrzegają przed braniem go na ręce i dotykaniem, ponieważ może się to źle skończyć.

Lasy Państwowe na swoich profilach facebookowych dzielą się nie tylko informacjami o pięknych czy unikatowych zwierzętach i roślinach, które można znaleźć w polskich lasach. Od czasu do czasu pojawiają się informacje dotyczące flory i fauny, na którą powinniśmy uważać, przechadzając się po kniejach. Tym razem chodzi o salamandry.

Zobacz wideo "Lasy Państwowe zasłaniają się 'tajemnicą przedsiębiorstwa'. To łamanie wszelkich zasad transparentności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Leśnicy ostrzegają przed tymi płazami. Nie bierz salamandry na ręce

Nadleśnictwo Krasiczyn na profilu facebookowym poinformowało swoich obserwujących o pojawieniu się w polskich lasach niezwykle charakterystycznych płazów. Ich post zawierał ważny komunikat, a do niego dołączone zostały zdjęcia urokliwej salamandry. Jak ostrzegają leśnicy, nie powinniśmy brać tego stworzonka do rąk, nieważne jak ślicznie wygląda. Dotykanie i podnoszenie salamandry niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten niewielki płaz może doprowadzić do podrażnień skóry i oczu. Na szczególne niebezpieczeństwo narażeni są najmłodsi, którzy podczas chwili nieuwagi, mogą zacząć się "bawić" z płazami. Wiosna już w pełni zapanowała, wiec salamandry chętnie wybudzają się ze snu. Już można spotkać je w górach i na podgórzu. Oprócz tego te płazy chętnie zamieszkują wilgotne lasy i unikają upałów. Najłatwiej będzie je spotkać tuż po deszczu czy burzy, kiedy wychodzą z ukrycia.

Kilka informacji o tym pięknym płazie. Salamandra plamista w Polsce

Salamandra plamista według Lasów Państwowych uznawana jest za najładniejszego polskiego płaza. Jej ciało jest czarne i błyszczące, na całości pokryte pomarańczowymi lub żółtymi plamkami. Na boku głowy mają zlokalizowane gruczoły, które wydzielają jad. Na szczęście jest on niegroźny dla człowieka z wyjątkiem wywołania podrażnienia oczu czy skóry. Samice salamandry swoje larwy "rodzą" w wodzie, co nie jest dla nich najprostszym zadaniem, ponieważ nie potrafią pływać. Larwy żyją w wodzie i są niezwykle drapieżne. W okresie letnim potomstwo przeobraża się w dorosłe osobniki. Salamandry polują głównie na niezbyt zwinne owady i nagie ślimaki. Wynika to z faktu, że ten płaz w trakcie polowania, są stosunkowo niezgrabne i powolne. Salamandra dzięki swojemu jadowi i ubarwieniu ma wyłącznie jednego naturalnego wroga, jakim jest człowiek. Największym zagrożeniem dla niej są samochody i wybetonowane brzegi górskich potoków, które sprawiają, że wpadają do wody i się w niej topią.

Więcej o: