Najprostszy sposób na kreta - sprawdź, co można, a czego nie wolno Ci zrobić

Najprostszy sposób na kreta? Co zrobić, gdy czarne futerko panoszy się w naszym ogródku? Sprawdź domowe sposoby na kreta i dowiedz się, jak pożegnać intruza w humanitarny sposób. A może zechcesz się z nim zaprzyjaźnić.

Sposób na kreta - kto jest gościem, a kto właścicielem działki? 

Wobec wszechobecnego betonu i wycinki drzewostanu dzikie zwierzęta coraz częściej spotykają na swojej drodze człowieka, który zagarnia coraz więcej dziewiczych terenów dla siebie. W momencie, gdy dojdzie do wizyty lisa, czy kreta na naszej posesji nie zajmujemy się przyczyną takiego stanu rzeczy, tylko poszukujemy szybkiego remedium na aktualne problemy. Istnieją liczne humanitarne sposoby na pozbycie się kreta, jednak czy w ogóle mamy prawo tępić to zwierzę? 

Kret europejski - czy chroni go prawo? 

Sytuację prawną kreta reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wydane na podstawie art. 49 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134). Mowa jest tam o ochronie częściowej, co w praktyce oznacza, że kret europejki, który występuje w naszych ogrodach, posiada wiele praw i na przykład: 

  • nie wolno kreta zabijać, 
  • nie wolno kreta schwytać, 
  • nie wolno kreta okaleczać, 
  • nie wolno kreta transportować, 
  • nie wolno kreta wprowadzać do środowiska przyrodniczego 

Z drugiej strony to samo rozporządzenie mówi o tym, że ochronie podlegają krety, które znajdują się poza terenem ogrodów, upraw rolniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji, konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. 

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Jak pozbyć się kreta - głos sumienia 

W związku z niejasnym statusem prawnym kreta na koniec dnia warto odwołać się do własnego sumienia, zwłaszcza że wiele radykalnych sposobów nie działa. Na miejsce dawnych mieszkańców pojawiają się nowe osobniki. Jak pozbyć się kreta w sposób humanitarny? Sprawdź domowe sposoby na kreta lub po prostu spróbuj się z nim zaprzyjaźnić. 

Domowe sposoby na kreta - jak rozwiązać problem bez szkody po stronie zwierzęcia? 

Istnieje kilka domowych sposobów, które w delikatny, ale też wyraźny sposób zachęcą zwierzę do przeprowadzki. 

Odstraszający zapach roślin

Krety nie lubią intensywnej woni niektórych roślin. Czosnek, aksamitka, czarny bez, komosa czy bazylia zasadzona w bliskiej okolicy nory sprawią, że kret poczuje się niemile widziany i być może zmieni miejsce zamieszkania.  

Hałas o odpowiedniej częstotliwości 

Ślepy kret ma bardzo wyczulony zmysł słuchu i wyjątkowo nie lubi drażniących dźwięków. To, co można zrobić to zakup dedykowanego urządzenia, które emituje dźwięki o częstotliwości od 400 do 1000 Hz. 

Karbid na kreta - jak działa? 

Skutecznym sposobem jest też karbid na kreta, czyli granulowany środek, który można kupić przez Internet. Umieszczony w norze pod wpływem kontaktu z wilgocią obecną w glebie, zaczyna wydzielać nieprzyjemny dla kretów acetylen. Nieprzyjemna woń stosunkowo szybko roznosi się po norach i korytarzach na danym terenie i jest skutecznym argumentem za zmianą miejsca zarówno dla kretów jak i nornic. 

Zobacz też: Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Wlej do kopca tę mieszankę, a niechciany gość szybko się wyniesie

Więcej o:
Copyright © Agora SA