Poznaj najlepsze sposoby na ochronę psa przed kleszczami. Nie pozwól, aby zaatakowały twojego pupila

Wraz ze wzrostem temperatur, zwiększa się aktywność kleszczy. Te pajęczaki w szczególności zasmakowały w domowych pupilach. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają chronić nasze zwierzaki przed kleszczami. Gdzie atakują kleszcze i jak się przed nimi obronić?

Słoneczna pogoda, sprawia, że coraz więcej osób wybiera się ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi na długie spacery. Niestety cieplejsze dni wiążą się ze wzmożoną aktywnością kleszczy, które zasmakowały w psach i nie tylko. Jak najlepiej chronić nasze zwierzęta przed tymi pajęczakami?

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najlepsze sposoby ochrony przed kleszczami. Dzięki temu pajęczaki nie zagrożą psu

Jeśli chodzi o kleszcze, powinniśmy pamiętać, że zawsze lepiej jest zapobiegać i odstraszać te pajęczaki, niż usuwać je z ciała naszego zwierzaka. Nawet szybka i profesjonalna reakcja może nie uchronić naszego pupila przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Jeśli chodzi o środki zapobiegania kleszczom, jest kilka możliwych wyborów.

  • Obroże - są wygodne i dobrze chronią przed pasożytami, jednak, aby działały prawidłowo, powinny być noszone przez cały czas, również w mieszkaniu.
  • Krople - stosowanie ich jest bardzo skuteczne, jednak ich aplikacja może być utrudniona, w szczególności u psów, których sierść jest gęsta i długa.
  • Spray - są dwa rodzaje tego środka: o działaniu krótkofalowym i długofalowym. Aplikując środek na kleszcze w sprayu, należy pamiętać, że przez kilka dni nie wolno kąpać pupila.
  • Tabletki - mają bardzo dobre opinie jeśli chodzi o działanie przeciwpasożytnicze, jednak niektórzy właściciele czworonogów skarżą się, że ich pupile mają problem z ich właściwym przyjęciem wraz z pożywieniem.

Gdzie najczęściej można spotkać kleszcza? Wszędzie i zawsze trzeba uważać

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy, że wcale nie trzeba spacerować po lesie, aby spotkać kleszcze. Bytują one dosłownie wszędzie, w przydomowych ogródkach, na łąkach, a nawet w zwykłych miejskich trawnikach i zaroślach. Najchętniej zamieszkują obszary o dużej wilgotności, a w szczególności mieszane lasy liściaste, polany, łąki i tereny zlokalizowane w pobliżu akwenów takich jak rzeki i jeziora. W trawach zazwyczaj można spotkać larwy tych pajęczaków, a osobniki dorosłe zdecydowanie preferują krzewy i drzewa. Największa aktywność kleszczy przypada na godziny, w których większość osób udaje się ze swoimi pupilami na spacer, czyli ranne około 8 oraz popołudniowe i nocne od 15 do 24. W pozostałym czasie pasożyty te unikają słońca i wysokich temperatur w celu chronienia się przed wysychaniem. Jeśli mają do czynienia z zimnem lub suszą zagrzebują się w ściółce i przechodzą w stan hibernacji. 

Więcej o: