Lasy Państwowe ostrzegają. Jeśli spotkasz go w lesie, lepiej nie dotykaj. Może być groźny dla skóry

Podczas spacerów po lesie mamy okazuje przyjrzeć się wielu interesującym gatunkom zwierząt, jednak nie wszystkie warto brać do rąk. Choć niektóre owady mogą wydawać się miłe w dotyku, to niekoniecznie takie są. Leśnicy apelują, aby nie dotykać pewnego owada, który może podrażnić skórę.

Leśnicy nie pierwszy raz ostrzegają przed zwierzętami, które żyją w polskich lasach. Tym razem chodzi o stworzenie, które z pozoru może wydawać się przyjazne, jednak lepiej go nie dotykać. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspertka: Niewiele osób pyta, jakie wilki tak naprawdę są

Lasy Państwowe apelują, aby nie dotykać tego zwierzęcia. Jego kolor to "znak ostrzegawczy"

Na Facebooku Nadleśnictwa Złoty Potok pojawił się post, w którym leśnicy ostrzegają przed niebezpiecznym owadem. Czytamy w nim, że gąsienice motyla zazwyczaj są zielone lub brunatne, aby móc się zakamuflować wśród roślin. Jednak nie wszystkie gąsienice mają takie barwy. Na zdjęciach opublikowanych przez nadleśnictwo znalazła się gąsienica kuprówki złotnicy, która charakteryzuje się jaskrawym ubarwieniem. 

To znak ostrzegawczy. Jak widać na zdjęciach - gąsienicę pokrywają liczne i gęste włoski, które mogą podrażnić skórę. Radzimy nie przytulać się to tych jakże milutkich gąsienic

- wyjaśniają leśnicy. 

Gąsienice kuprówki złotnicy spotkasz na tych drzewach. Informacje o niebezpiecznym owadzie 

Gąsienica kuprówki złotnicy jest czarna, a po bokach jej ciała znajdują się niebieskawe plamki, natomiast przez środek biegną dwa pomarańczowo-czerwone paski. Ciało gąsienicy jest także pokryte licznymi włoskami. Nie są one jednak przyjemne, tylko parzące i mogą wywołać podrażnienie skóry. Gąsienice kuprówki złotnicy żerują na liściach dębu, wierzby, topoli, olchy, drzew owocowych, głogów oraz wielu innych gatunkach. 

Ze względu na swą małą wybredność oraz dużą żarłoczność, bywają uważane za dość groźne szkodniki drzew i krzewów

- informują leśnicy. 

Przepoczwarzenie się gąsienicy następuje w czerwcu, wtedy znajdują się w oprzędach umieszczonych między liśćmi. Co ciekawe, oprzędy także zostają zabezpieczone parzącymi włoskami gąsienicy.

Może cię też zainteresować:

- Dramat niedźwiedzia w Tatrach trwał aż 17 dni. Ratownicy apelują. Zauważyli poważny problem
- Zrobił selfie i kazał wypompować 200 mln litrów wody ze zbiornika. Spotkały go surowe konsekwencje
- Rowerzysta zauważył groźnego drapieżnika. Internautka: O matko, a ja tam na spacery chodzę

Więcej o: