Już niedługo zobaczymy pełnię Kukurydzianego Księżyca. Srebrny Glob zaświeci wtedy niezwykle jasno

Pełnia księżyca wrzesień 2023 zbliża się wielkimi krokami. W ciągu dwóch miesięcy na niebie aż trzy można podziwiać pełnię. To nietypowa sytuacja, która zdarza się raz na 33 miesiące. Pełnię mogliśmy podziwiać na początku miesiąca, jednak to nie koniec. Kiedy będzie można zaobserwować te wyjątkowe zjawiska?

Pierwsza sierpniowa pełnia już za nami. Całą tarczę mogliśmy obserwować 1 sierpnia o godzinie 20:33. Natomiast kolejna pełnia czeka nas pod koniec bieżącego miesiąca. Tym razem na niebie pojawi się tzw. superksiężyc. W ten sposób określa się sytuację, gdy nasz naturalny satelita znajduje się bliżej Ziemi niż zwykle, przez co wydaje się większy. To jednak nie koniec wyjątkowych zjawisk. Wrześniowa pełnia zaświeci w drugiej połowie miesiąca. Wygląda na to, że najbliższe tygodnie będą prawdziwą gratką dla pasjonatów astronomii.

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pełnia Księżyca: wrzesień 2023. Kiedy można ją obserwować?

Pierwsza sierpniowa pełnia Księżyca nazywana jest Księżycem Jesiotrów. Swoją nazwę zawdzięcza plemionom, które niegdyś zamieszkiwały okolice Wielkich Jezior i łowiły tam jesiotry. To właśnie w sierpniu połów był najbardziej obfity. Z kolei 31 sierpnia na niebie zaświeci Księżyc Zbożowy. Co ciekawe, każda pełnia ma swoją nazwę. Za miesiąc zobaczymy na niebie Kukurydziany Księżyc. Niektórzy zwą go także Księżycem Plonów. Tytuł ten pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Srebrny glob świecił we wrześniu tak jasno, że nawet nocą można było zbierać kukurydzę. W tym roku będzie można jeszcze zaobserwować:

  • pełnię Księżyca Myśliwych w październiku,
  • pełnię Bobrzego Księżyca w listopadzie,
  • pełnię Zimnego Księżyca w grudniu.

Kiedy pełnia Księżyca we wrześniu? Tej nocy wyjdź z domu i spójrz w niebo

Księżyc ma cztery podstawowe fazy: nów, pierwszą kwadrę, pełnię oraz ostatnią kwadrę. Określa się je na podstawie oświetlanej przez Słońce części, która jest widoczna z Ziemi. Najbardziej spektakularnie wygląda pełnia. Księżyc znajduje się wtedy w opozycji do Słońca, które oświetla jego całą półkulę skierowaną w stronę Ziemi. Wówczas można zaobserwować na niebie 100 proc. tarczy, a bijący z niej blask jest tak jasny, że bez trudu oświetla nawet najciemniejsze zakątki. W sierpniu zobaczymy pełnię aż dwukrotnie, co zdarza się tylko raz na 33 miesiące. Z kolei w przyszłym miesiącu to zjawisko będzie można zaobserwować 29 września. Według informacji podanych na stronie kalendarz.livecity.pl Księżyc wzejdzie o godzinie 18:29. Najlepiej widoczny będzie z dala od centrum miasta, gdzie jest najmniejsze zanieczyszczenie światłem. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA