To zobaczymy w nowo otwartym Muzeum Historii Polski. Przez kilka dni można zwiedzić je za darmo

Muzeum Historii Polski w Warszawie oficjalnie zostało otwarte 28 września, a w uroczystości wzięły udział władze państwa. Dzisiaj natomiast muzeum jest już dostępne dla każdego. Wizyta w nim to doskonała propozycja na weekend. Zdradzamy, co tam znajdziemy i jakie są plany na przyszłość.

Siedziba Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli to jeden z najnowocześniejszych i zarazem największych tego typu obiektów w całej Europie. Jego stworzenie kosztowało 750 miliardów złotych, a sam pomysł zainicjował Lech Kaczyński w 2006 roku. Choć na tę niezwykłą instytucję musieliśmy czekać aż 17 lat, efekty były tego warte. Potwierdzą to z pewnością osoby, które miały już okazję zwiedzić muzeum.

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Otwarcie Muzeum Historii Polski w Warszawie. Obecni byli dyrektor MHP, premier Mateusz Morawiecki, a także prezydent Andrzej Duda

W uroczystości otwarcia MHP, która odbyła się w czwartek w południe, udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Nie zabrakło też oczywiście dyrektora, Roberta Kostro.

Historia naszego kraju otrzymała godne miejsce, w którym możemy ją prezentować bez białych plam, bez przemilczeń i bez przeinaczeń, w całym jej bogactwie i z całą odpowiedzialnością

- powiedział o MHP minister kultury, Piotr Gliński, cytowany przez "Super Express". Muzeum ma powierzchnię 45 tysięcy metrów kwadratowych, z czego prawie dziewięć tysięcy zajmują powierzchnie wystawiennicze, a budynek ma w sumie aż 800 pomieszczeń. Co ciekawe, został on skonstruowany w taki sposób, że eksponaty będą chronione nawet w przypadku zburzenia murów. Co prawda obecnie odwiedzający mogą na razie podziwiać tylko część tego, co muzeum będzie miało do zaoferowania, ale wizyta i tak jest warta rozważenia.

Muzeum Historii Polski Cytadela. Co oferuje zwiedzającym nowe muzeum w Warszawie?

Poza przestrzeniami wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynami w przyszłości w gmachu MHP mają się także znaleźć sale dydaktyczne i warsztatowe, biblioteka z czytelnią i biura muzeum. Planowane jest też audytorium na 580 widzów oraz sala kinowo-teatralna mogąca pomieścić około 140 osób. Na to jednak będziemy musieli poczekać jeszcze 30 miesięcy.

Zanim to nastąpi, zwiedzający mogą oczywiście zobaczyć sam budynek oraz pierwszą wystawę tymczasową, na której zamieszczono wybrane zbiory pozyskane dzięki resortowi kultury. Pierwsze zwiedzanie odbyło się już wczoraj między godziną 22 a północą. Wstęp w tym przypadku był bezpłatny, ale konieczne było zdobycie wejściówki. Na szczęście nie była to jedyna okazja na darmowe zobaczenie tego wyjątkowego miejsca. Od 29 września do 1 października trwa Festiwal Otwarcia w MHP i wszystkie wydarzenia w jego ramach są dostępne za darmo. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na oficjalnej stronie muzeum. Od 4 października do 10 listopada 2023 roku bilety wstępu na wystawę czasową będą kosztować złotówkę, przy czym w niedziele i święta wciąż będzie obowiązywać wstęp wolny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA