Wrocław walczy z plagą insektów. Wchodzą do domów drzwiami i oknami. To prawdziwa inwazja

Mieszkańcy Wrocławia od pewnego czasu nie mogą spać spokojnie, a wszystko przez plagę insektów, która nawiedziła miasto. Te małe owady wchodzą do niemalże wszystkich domów i mieszkań. O czym mowa i czy są jakieś rady na pozbycie się problemu?

Mieszkasz we Wrocławiu lub w okolicy miasta i nie słyszałeś o insektach, które wchodzą do domów drzwiami i oknami? Najwyraźniej masz ogromne szczęście lub już niebawem plaga dojdzie do twojej dzielnicy. O jakiej inwazji mowa i czy insekty są niebezpieczne dla człowieka? Niektóre osoby powinny zachować szczególną ostrożność. 

Zobacz wideo Ile kosztują słodycze na lotnisku? Niemało. Oto przykład z Wrocławia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Plaga we Wrocławiu. Insekty chcą dostać się do domów za wszelką cenę

W wielu rejonach Wrocławia pojawiły się pewne insekty, które budzą postrach mieszkańców. Najczęściej zimują pod korą drzew, ziemią lub w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, lecz niekiedy chcą dostać się do naszych domów, co niestety robią. Gatunek pochodzi z Azji, a jest to nic innego jak biedronka azjatycka. Na social mediach i nie tylko mieszkańcy miasta ostrzegają siebie nawzajem o pladze, która widoczna jest gołym okiem m.in. w Śródmieściu, na Kozanowie, w rejonie parku Południowego oraz na Brochowie. Co ciekawe, po całej Europie insekty te rozpowszechniają się już od ponad 30 lat, a w Polsce pierwszy raz zaobserwowano je 20 lat temu i od tego czasu są sporym problemem. 

Wczoraj po otworzeniu okna widziałam po prostu ich tak dużo, że byłam w szoku
Były w poprzednich latach, ale w tym roku to prawdziwa inwazja na nasz dom. Setki na murze domu, schodach, poręczy

- komentowali użytkownicy pod postem strony Lasów Państwowych na Facebooku.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? Alergicy muszą o tym wiedzieć

Rozpoznanie insektów tego typu może okazać się nie lada wyzwaniem - dlaczego? Okazuje się, że nie każda posiada charakterystyczne dla tego gatunku plamki na przedpleczu, które zazwyczaj układają się w literę M. Niektóre z nich mogą był całkowicie czarne, także należy wnikliwie obserwować owady, które znalazły się w domu i być przezornym.

Wiele osób zastanawia się, czy biedronka azjatycka jest zagrożeniem dla człowieka. Ich ugryzienie nie jest bolesne, jednak co prawda może wywołać reakcję alergiczną. Jeśli chcesz spać spokojnie, warto okna i drzwi w domu zabezpieczyć moskitierą, dzięki które owady nie wlecą do środka. Jeśli jednak biedronka znajdzie się w domu i dojdzie do ugryzienia oraz reakcji alergicznej, pamiętaj, aby udać się do specjalisty, który powie, co robić.

O wiele większym zagrożeniem są one dla rodzimych biedronek, których mało kto w Polsce się boi. Arlekiny, bo tak również się je nazywa, mogą zjadać jaja i młode naszych "polskich" biedronek i m.in. dlatego uznawane są za inwazyjne insekty. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.